f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

РІК ТОМУ, 6 ТРАВНЯ, ІЛЛЯ ЧЕРНІЛЕВСЬКИЙ НАПИСАВ СВОГО ОСТАННЬОГО ВІРША.

07.05.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська Кіноакадемія

Написав у Донецькому степу, посеред боїв. То був поетичний лист, адресатом якого була жінка. Сталось так, що адресатом почуваємось ми всі...

Ніби заповіт.

Щоб були ми живі, здорові.

Перемога була і мир.

Я дивлюся на плями крові

Я роздумую, хто є ми

в параної. У перегоні.

В лапах схованок і тривог...

Поправляю похмуро бронік.

Хай тебе береже твій бог.

Вже 7 травня Ілля на зв'язок не вийшов. Не виходить досі. Ні живим, ні мертвим. Відтак є якась крихітна надія на диво - посеред війн такі трапляються. О, якби-то!

Одне із див усе ж сталося - Ілля Чернілевський постає перед нами як поет найвищої мистецької проби. Кажу про це відповідально, перечитавши вірші, включені матір'ю Іллі, Ольгою Чернілевською, до книжки, що нині готується до свого побачення з цим світом.

Один із чільних мотивів поезій Іллі - він бачить, і чує, внутрішні історії людей, передусім свої власні, які не отримали дозволу колективної цензури на легалізацію - і залягли на дно.

Відтак робота слова, робота поета дошукуватись втрачених образів, вони ж сенси буття. Затонув цілий світ, світи...Навколо нас і в нас самих міріади атлантид.

До них і дослухається Ілля Чернілевський. До них, до утоплених дзвонів... Піднімаючи на поверхню буття той подзвін, який завжди є печаллю за всіма, за кожним...

Як стрілки, що забули про хвилини.

Як кровоносні осені судини.

Немов всі їхні вірші, їхні рими

Нам промовляють Господа уста.

Саме життя виявляється, справді, суцільним потопельники дзвоном. Який не по комусь - по тобі. По тобі і твоїх почуттях, які незрідка виявляються такими примарними. І такими прекрасними, як Поет Ілля Чернілевський...

Він в дорозі до нас із Вами. Думаймо про Іллю - сьогодні, завтра, позавтра. Поети українські - вони завжди в обороні Вітчизни, на їх плечах, на їх Слові тримається небо над нами - не падає долу, і не впаде ніколи.

А ще думаймо нині про Ольгу і Станіслава Чернілевських, матінку й батька Іллі, про увесь їхній славний і талановитий безмежно рід.

На фото Ілля Чернілевський.

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach/