f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

21 листопада Сергію Якутовичу виповнилося б 70…

22.11.2022

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Для художника вік зрілості. Ну правда - талант такі люди ні на які літери не посилають… А він пішов у червні 2017 року, просто пішов… За батьком, геніальним Георгієм Якутовичем, який обдарував українство і весь світ цілим космосом приголомшливих образів і образків. За сином, Антоном (помер 2014-го), який обіцяв так багато…


Смерть сина зламала Сергія, він припинив боротися за життя. З такою несправедливістю змиритися він не міг. І не хотів. Іноді він десь з’являвся, у Будинку кіно, до прикладу. І танув у повітрі, майже безтілесний. «Як, Сергій тут?», і вже немає.

Років 15 тому з режисером Юрієм Терещенком ми замислили зробити фільм про нього. Прийшли на зустріч, на студію «Київнаукфільм», він тоді працював над фільмом «Загублений рай» Р.Плахова-Модестова, до 200-річчя Миколи Гоголя. Ми сіли проти нього і десь понад годину він розповідав. Здебільшого про роботу над фільмом «Молитва за гетьмана Мазепу» Юрія Іллєнка. Про містичні моменти тієї роботи…

Уже через три хвилини в мене одвисла щелепа. Нічого цікавішого й вигадливішого у своєму житті я не чув. Ну, хіба що Іван Миколайчук щось подібне втинав. Гоголівська містерія, каскад химеричних персонажів і образів. Досі не можу вибачити собі, що не взяв диктофона. І навіть не записав після повернення додому.

Після моїх захоплень Сергій сказав: «У мене, знаєте, слух поганий, замикаюсь в собі, існую в собі. А тому коли говорю — то монологами, й отаке виходить»… Кіна ми так і не зняли. А досить було просто зняти Якутовича одним статичним планом. Це той випадок, коли людина не вимагає жодних підпорок. Досить було просто дивитися на нього, просто слухати. Перед нами був абсолютний геній з абсолютним слухом (одна із його книг так і називається «Абсолютний слух часу»).

Дорогий Сергію, вітаю Вас, вітаю усіх нас - з тим, що Ви були, є і будете завжди!!

І ЗАПРОШУЮ ДО БУДИНКУ КІНО У НАСТУПНИЙ ЧЕТВЕР, 24 листопада, на вечір, присвячений геніальному і неповторному митцеві. Початок о 17.00, у Синій залі. А о 15.30 там само Катерина Рапай презентуватиме свою книжку "У колі Якутовичів" ("Дух і літера", 2021).

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach