Верховна Рада України частково зберегла податкові пільги для українського кіно
05.01.2016
24 грудня 2015 року на засіданні Верховної Ради України було ухвалено продовжити дію пункту 12 підрозділу 2 "Перехідних положень" Податкового кодексу України, яким було встановлено низку пільг для кінематографу, на один рік – до 1 січня 2017 року.
Таку пропозицію вніс народний депутат Микола Княжицький, голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності.
У своєму виступі він зазначив: "Я хочу, щоби ви зараз мене почули, і сказати вам про одну дуже важливу норму, яка була узгоджена із віце-прем'єром Кириленком, із Прем'єр-міністром, із міністром фінансів. Я дуже вас прошу продовжити дію пільги з ПДВ для постачання виробництва національних фільмів і перекладів фільмів на українську мову. Це пункт 12 підрозділу 2 "Перехідних положень" чинного кодексу. Це не є великим навантаженням на бюджет, в нас декілька цих фільмів знімається, але ми в умовах інформаційної війни не можемо їх зупиняти".
За відповідне рішення проголосував 251 народний депутат.
Пункт 12 підрозділу 2 "Перехідних положень" чинного кодексу передбачає, що тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання національних фільмів, визначених Законом України "Про кінематографію", виробниками, демонстраторами та розповсюджувачами національних фільмів, а також постачання робіт та послуг з виробництва, у тому числі тиражування, національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених, субтитрованих державною мовою на території України, а також постачання робіт та послуг з дублювання, озвучення та/або субтитрування державною мовою іноземних фільмів на території України.
Разом із тим, це не єдина норма Податкового кодексу, що визначала пільговий режим діяльності галузі кінематографії. Зокрема, пункт 13 підрозділу 2 "Перехідних положень" кодексу встановлював, що тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з демонстрування, розповсюдження та/або публічного сповіщення національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених та/або субтитрованих державною мовою на території України, демонстраторами, розповсюджувачами та/або організаціями мовлення (публічними сповіщувачами).
Дія пільги завершилася 1 січня 2016 року. Це означає, що відтепер кінотеатри мають збільшити ціну на квитки на розмір ПДВ (на 20%).
30 листопада 2015 року у столичному кінотеатрі "Україна" відбулася зустріч представників найбільших компаній – демонстраторів кіно з різних регіонів України, які обговорили імовірні наслідки відновлення з 1 січня 2016 року ПДВ на показ національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених або субтитрованих українською мовою на території України.
Учасники зустрічі відзначили наступне:
1. Відновлення ПДВ неминуче призведе до зростання цін на квитки у кінотеатрах, що матиме негативні соціальні наслідки, враховуючи, що сьогодні кіно є однією з найдоступніших сфер дозвілля в нашій країні.
2. Протягом останніх 5-6 років увесь тягар фінансових витрат на дублювання, озвучення та субтитрування іноземних фільмів українською мовою несли учасники вітчизняного ринку кінопрокату, без жодної допомоги з боку держави. Сьогодні, не пропонуючи жодних форм державного стимулювання у цій соціально значущій галузі, натомість, планується скасувати єдину діючу пільгу – звільнення від ПДВ операцій з розповсюдження та демонстрування національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених або субтитрованих українською мовою на території України.
Враховуючи все вищезазначене та розуміючи негативні наслідки, до яких неминуче призведе входження в силу цього законопроекту, учасники зустрічі закликали громадськість звернути увагу на це питання, що стосується всіх та кожного, хто хоче дивитися якісне кіно в кінотеатрах України.
Зокрема, представники галузі запросили усіх підписувати електронну петицію щодо подовження з 1 січня 2016 року звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з демонстрування, розповсюдження іноземних фільмів, дубльованих, озвучених та/або субтитрованих державною мовою на території України, яку було подано Президенту України Петру Порошенку 23 вересня 2015 року. Слід зазначити, що петиція не набрала в установлений строк необхідної кількості голосів. Її підписали лише 636 громадян України (аби петицію було обов'язково розглянуто, слід зібрати 25 тисяч підписів).
Власна інформація НСКУ