f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

І РАПТОМ ЇЙ НА ГОЛОВУ УПАВ ПАРОВОЗ….

05.11.2020

125 ЛІТ ТОМУ ПРОДАВЧИНЯ ВЕЧІРНІХ ГАЗЕТ МАРІ-ОСТЕН АГІЛЛАР ЩОСЬ ТАМ В'ЯЗАЛА У КІОСКУ ПОБІЛЯ ВОКЗАЛУ. І раптом їй на голову упав паровоз… Жінка (її чоловік попросив підмінити його в газетному кіоску) загинула на місці. Вона стала єдиною жертвою катастрофи - всі пасажирські вагони лишились на пероні вокзалу. Поранення отримали працівники паровозної бригади… Це сталося у Парижі, 22 жовтня 1895 року.

От і не говори після цього про долю. Здавалось би, пасажири потягу (їх було 131 особа, у вісьмох пасажирських вагонах, а ще було три поштових, двоє з них одразу за паровозом), який розігнався на спуску до Західного (нині Монпарнас) вокзалу всупереч інструкції і на швидкості в'їхав на перон, не мали шансів залишитись серед живих. Однак донизу упав, і то «акуратно» (див. фото), лише паровоз, за ним потягнулись тільки два порожні поштові вагони, усі пасажири залишились цілісінькими. А от бідолашна Марі, що тихенько собі в'язала якусь кофтинку, опинилась під паровозом.

Залишалось два місяці до знаменитого кіносеансу у Гран-кафе на бульварі Капуцинок, влаштованого братами Люм'єрами - того сеансу, від якого ведуть відлік кіноісторії. Серед коротких фільмів, що склали його програму, не було знаменитої стрічки «Прибуття потягу на станцію Ла-Сьйота» (це прибережне місто) - Люм'єри зняли її десь на початку 1896-го. Кажуть, перші глядачі фільму, дуже налякані, вибігали із залу, побачивши, як на них мчить, із глибини екрану, паровозна громадина…

Фото катастрофи 22 жовтня напевно що бачили Люм'єри - звідтоді ці фотографії узагалі стали суперзнаменитими. Можливо це вплинуло на їхнє рішення зняти те саме ПРИБУТТЯ ПОЇЗДА. З тих пір залізниця, залізничні колії, потяги стали чи не найуживанішим, чи не найпопулярнішим матеріалом для фото- і кінозйомок, рушієм та учасником багатьох кінематографічних історій.

P.S. Західна залізниця повністю оплатила похорон продавчині та встановила пенсію для двох її дітей. Машиніста Гійома-Марі Пелерена засудили до двох місяців в'язниці, а також до виплати штрафу в 50 франків родичам загиблої. Начальника потягу засудили до штрафу в 25 франків (з Вікіпедії). У 1967 році старий вокзал Монпарнас було демонтовано, на його місці побудовано нову будову.

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach

Прибуття поїзда на вокзал Ла-Сьота

https://www.youtube.com/watch?v=grQOksH_6VI