f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

ФАУСТ КШИШТОФА ЗАНУССІ: ДОСЯГНЕННЯ МЕДИЦИНИ НА СЛУЖБІ У ЗЛА У ФІЛЬМІ «ЕФІР»

27.02.2019

 

Відомий польський режисер Кшиштоф Зануссі особисто презентував у Києві свій новий фільм «Ефір», який стартував в українському прокаті 21 лютого.
 
Це вже другий проект, над яким він працював у копродукції з Україною.
 
«Окрім фінансової підтримки, Україна добре представлена акторським складом і доклала значних зусиль в частині технічної складової знімального процесу, — констатував Кшиштоф Зануссі. — Дійсно, співпраця була на дуже високому рівні, ентузіазм насправді вражає, і було дуже приємно працювати з такими висококваліфікованими фа­хівцями». І додав: «Я також хочу підкреслити, що копродукція багатьох європейських держав підкреслює нашу силу».
 
79-річний автор сценарію і режисер стрічки — лауреат головного призу Венеційського кінофестивалю «Золотого лева» (1984 р.), фізик і філософ за університетською освітою, каже, що «Ефір» — «історія Фауста у моєму викладі».
 
Головний герой – лікар, який на початку ХХ століття експериментує із застосуванням ефіру, який дозволяє підкоряти волю людей, у більшості випадків, із корисливою метою, заради влади над ними. 
 
Події розгортаються на кордоні двох імперій: Російської й Австро-Угорської. На Поділлі, намагаючись заволодіти будь-що гарною молодою панянкою, лікар не розраховує дози ефіру і отримує замість плотського задоволення бездиханне тіло.
 
Втекти відразу після умисного злочину не вдається, і суд виносить убивці найвищу міру покарання, його виводять до шибениці. Такий зачин. Утім, зло покарають не одразу.
 
Опинившись по інший бік кордону, лікар зуміє заманити собі у помічники юного наївного подолянина, на якому випробовуватиме здатність витримувати біль з допомогою електрошоку і не лише. Через фільм помітною лінією проходить протиборство віри у Бога і нехтування вищою силою. 
 
Зло не обов’язково має поставати в образі дегенерата – жахливі речі може чинити абсолютно нормального вигляду людина, каже Кшиштоф Зануссі.
 
Лікар з «Ефіру» зовнішньо привабливий, втім його нутро – диявольське. Образ галантного циніка, який будь-що хоче підкоряти інших, попри людські страждання, створив відомий польський актор Яцек Понєдзялек. 
 
Зумівши вирватися з каторги на свободу, лікар складе легенду про те, що переслідували його за... відданість клятві Гіппократа.
 
Роботу у військовому форті йому доручили, на яку не кожен погодиться – не лише лікувати служивих, а пильнувати за здоро’ям жінок у... борделі, де розважаються гарнізонні чоловіки, й асистувати на допитах та розстрілах.
 
Навзамін собі одержимий виторгував право робити досліди з ефіром. Фільм наповнено шпигунськими мотивами, а наприкінці додається ще й містика.
 
«Ефір» — це копродукція п’яти країн: Польщі, України, Литви, Угорщини та Італії. З української сторони в епізодах знялися актори київських театрів: Остап Ступка (жандарм) та Стас Колокольніков (священик). Вдало дебютували у стрічці молоді: вихованець київського театрального вишу Остап Вакулюк (асистент лікаря Тарас), чию роль глядачі сприймають трохи не як другу головну, та Марія Рябошапка (Малгожата, яку намагався звабити дослідник, і її тезка із притулку для душевнохворих) — 21-річна уро­дженка Маріуполя, модель й актриса театру «Актор» . 
 
«Для нас дуже важливо створювати кіно спільно з європейськими колегами, — сказав на прем’єрному показі у Києві голова Держкіно Пилип Іллєнко. — Ми раді, що копродукційних фільмів із Польщею стає все більше, адже це один із наших найближчих партнерів. Така постійна й ефективна кінематографічна співпраця дозволяє нам не тільки легше виходити на іноземні кіноринки та фестивалі, а й демонструє приклад правильного дискурсу щодо українсько-польських стосунків».
 
Нагадаємо, що у лютому в Україні вийшов у прокат польсько-британський фільм «Дивізіон надії».
 
Директор Польського Інституту в Києві Бартош Мусялович каже: «Ми радіємо, що польсько-українська копродукція вчергове виходить в український прокат і таких проектів стає щороку більше, адже це надзвичайно потужний культурний обмін. Маємо сподівання, що фільм припаде до душі українському глядачеві».
Валентина САМЧЕНКО 
 для "Україна Молода"
Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.