f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Січневі спогади. Згадуємо актрису театру і кіно, професорку Валентину ЗИМНЮ

15.01.2022

Стелла Кломінська

НСКУ, кінознавиця, редакторка, хронологиня

Валентина Іванівна Зимня (14 січня 1928, село Вишнівчик, нині Чемеровецького району Хмельницької області - 18 липня 2019, Київ) — українська актриса, театральний педагог. Народна артистка УРСР (1960). Професор кафедри Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого.

1950 року закінчила Київський театральний інститут. Від 1969 року його викладач (професор від 1991 року). Серед учнів — Володимир Абазопуло, Вовкун Василь, Середа Андрій, Капінос Інна, Жирко Тарас, Санін Олесь, Стригун Назар, Мага Петро, Орліченко Світлана, Єгорова Сніжана, Нищук Євген, Ребрик Ліліана, Анатолій Гнатюк, Сергій Калантай, Жанна Карпач, Олександр Виженко, Володими Петрів, …

У 1950—1969 роках — актриса Чернівецького українського музично-драматичного театру.

На її рахунку багато головних ролей в популярних театральних постановках, а також ролі в кіно. Вона знялася у фільмах: "Вовчиця", "Маріанна", "Платон мені друг", а також в серіалах: "День народження Буржуя", "Смерть шпигунам!", "Повернення Мухтара", "Леді Бомж", "Лісовик".

У 1960 році вона отримала звання народної артистки УРСР, також на її рахунку три ордени княгині Ольги – першої, другої і третьої ступеня за значний внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки і високий професіоналізм. Ввлентина Іванівна пішла від нас у 2019 році і ця звістка болем відгукнулась у серцях її учнів:

"Моя і наша театральна мама! Валентина Іванівна Зимня! Велика! Одна з останніх великих! Вона повірила колись у мене і дала дорогу в професію! Вона виховала понад 200 акторів! Сьогодні на 92-му році життя вона пішла. Валентина Іванівна, спасибі Вам за все! Ваші уроки і Ваша ЛЮБОВ залишаться з нами назавжди!!!" - написав В'ячеслав Соломко.

Лауреат Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття» в номінації «Знакова постать» (2012). Відзнака Президента України — ювілейна медаль «25 років незалежності України» (2016).