f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Листопадові спогади. Згадуємо кінорежисера Анатолія БУКОВСЬКОГО

18.11.2021

Стелла Кломінська 

НСКУ, кінознавиця, редакторка, хронологиня

Анатолій Сергійович Буковський (17 листопада 1925 — 19 вересня 2006)

"В цей день, 17 листопада, народився український кінорежисер Анатолій Буковський. Він володів даром оповідати історії, цікаві самі по собі й водночас вигострені до яскравої символіки образів, передусім акторських. З акторами умів і любив працювати (бо ж і сам починав актором, служив у театрах Саратова, Тбілісі, Душанбе), то ж і не дивно, що уже в першій його самостійній роботі, фільмі "Серед добрих людей" (разом з Євгеном Брюнчугіним) у головній ролі знялася велика актриса Віра Марецька. Надзворушлива історія про жінку, яка виростила чужу дитину, що загубилась у лихолітті війни, одначе знайшла сили віддати дочку її природній матері. Майже зразкова мелодрама, про що нині варто сказати осібно - будити добрі почуття в людях зараз актуальніше, аніж будь-коли. Анатолій Сергійович брав участь у війні, а відтак знав і цінував мистецтво як стимулятора доброти, благородства, співчуття чужим бідам.

Серед добрих людей

https://klio.dp.ua/Home/View/657

Або ж картина "Бур"ян", за повістю Андрія Головка. Іван Миколайчук у ролі бійця революції, що вертає в рідне село битися за ідеали нового життя. Одначе в фільмі немає жорсткості, вона про ніжність і про любов, що рятує все і всіх... В кінці 1960-х усі ми дивилися один із перших успішних телесеріалів "Варчина земля". Варку зіграла чарівна Ніна Антонова, дружина режисера і любов його життя. На перший погляд, уповні радянський фільм - дівчина лишається в рідному селі, аби трудовою звитягою уславити рідний край. Одначе ж більше, одначе ж об"ємніше - про те, як поволі молода людина набирає в собі джерельної снаги жити, любити, творити. І які актори! Окрім Антонової це і Валентина Владимирова, і Майя Булгакова, і світлої пам"яті (недавно залишила нас) Маргарита Кошелєва, і Микола Яковченко, Маргарита Криницина, Федір Панасенко, Нонна Копержинська, Борислав Брондуков...

Бурьян

https://www.youtube.com/watch?v=uJ0gHQXxiT8

Потому буде ще чимало стрічок, поставлених Анатолієм Буковським. В тому числі й на воєнному матеріалі. Колишній командир взводу штабної розвідки (!) - подумати тільки, адже війну закінчив 19-літнім, як рано став дорослим. ФІльм "Володчине життя", мабуть, багато в чому автобіографічний - не випадково ж у головній ролі зняв свого юного сина Сергія. Про хлопчину, який у 16 літ пішов на фронт, був пораненим, отримав орден, пізнав перше кохання.

Сергій Буковський став видатним режисером неігрового кіно. Зокрема, відзняв фільм "На Берлін!", в якому два ветерани війни, батько й тесть Сергія, їдуть до Берліна, аби нагадати собі, аби збудити в собі спогади про війну. На якій було всього - і горя неміряно, і доброти, і тихої ніжності до проявів людського. Нині Сергій знімає фільм про маму, Ніну Василівну Антонову, яку так охоче знімають зараз в телесеріалах. Ніжність (саме це слово чомусь мені хочеться повторювати сьогодні) батьків зігріває нас і через багато років, і віддаровується, слава тобі, Господи.

Згадаємо сьогодні славного, доброго, красивого чоловіка, талановитого режисера АНАТОЛІЯ БУКОВСЬКОГО".

Сергій Тримбач.

НСКУ, Українська кіноакадемія