f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Вересневі спогади. Згадуємо актора кіно і театру Петра МАСОХУ

18.09.2021

Sergiy Trymbach 

НСКУ, Українська кіноакадемія

16 вересня - ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ АКТОРА ПЕТРА МАСОХИ (1904-1991)

Петро Омелянович Масоха народився 16 вересня 1904 року, на Черкащині. Невдовзі з батьками переїхав до Києва, на Труханів острів. 1923-го року закінчив Київський музично-драматичний інститут імені М.Лисенка. По тому до 1928 року працював артистом славетного театру „Березіль”, під керівництвом Леся Курбаса. Від середини 1920-х – у кінематографі.

У 1928-му уперше знімається у Довженка – в фільмі „Арсенал” зіграв епізодичну роль. У 1929-му – роль куркуля Хоми в Довженковому шедеврі „Земля”. А далі буде головна роль в „Івані” (1932).

ІВАН

https://www.youtube.com/watch?v=moujoz-fA_0

Опісля „Івана” Масоха знімався багато – серед найпомітніших ролі у фільмах „Вершники” Ігоря Савченка та „Тринадцять” Михайла Ромма. А під час війни трапилося так, що Масоха разом з дружиною залишився на окупованій території. Понад те, працював у кількох театрах, зрештою опинився в Берліні. Міг поїхати на Захід, одначе повернувся на Батьківщину. Обійшовся малим, як на ті часи – йому просто заборонили працювати в столичних театрах.

Тільки на початку 1960-х повернувся до Києва, працював у філармонії – переважно як читець літературних творів, як автор моновистав. У 1964 році його оперативно зробили пенсіонером і – забули. До Спілки кінематографістів не приймали – окупована територія була клеймом на все життя. Тільки 1989-го його нарешті туди прийняли – 85-літнього. Помер Петро Масоха у липні 1991 року, похований на Байковому цвинтарі, поруч брата Лаврентія, так само відомого актора. Марія Євгенівна Болховська (на фото разом з П.Масохою) пережила свого чоловіка на дванадцять років. Про неї знято фільм „Любов небесна” (2001, режисер Юрій Терещенко, за сценарієм С.Тримбача).

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach