f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Вересневі спогади. Згадуємо директора кіностудії "КИЇВНАУКФІЛЬМ" Бориса ОСТАХНОВИЧА

13.09.2021

Елизавета Плесконос 

НСКУ

11 вересня 2021 року минуло 6 років, як пішов від нас легендарний директор (1965-1988) кіностудії "Київнаукфільм" (теперешня Національна кінематека України) Борис Петрович Остахнович.

Свого розквіту кіностудія "Київнаукфільм" досягла саме при керівництві Бориса Петровича і його найближчих соратниках - головного редактора кіностудії Євгена Петровича Загданського та видатного режисера науково-популярного кіно Фелікса Михайловича Соболєва. Тоді до "Київнаукфільму" входила і анімація (тепер виділено в "Укранімафільм"). Поруч з Остахновичем працювали режисери та оператори, всі, без сумніву, талановиті - Тимур Золоєв, Лев Удовенко, Давид Черкаський, Володимир Дахно, Альмар Серебреніков, Сергій Лосєв, Віктор Олендер, Леонід Прядкін, Микола Мандрич та інші. Всіх не перелічити. Але кожний фільм, а їх випускалося до 400 у рік, був подією.

На фото:Євген Загданський, Святослав ІВАНОВ, Борис Остахнович

Більше двадцяти років "Київнаукфільм" тримав у напрузі Міжнародну асоціацію наукового кіно (МАНК), отримуючи призи та нагороди за свої фільми, не поступаючись нікому. Багато хто з нас виріс на цих фільмах і мав можливість стати свідком та співучасником багатьох історичних подій, досліджень, наукових відкриттів.

Були і фільми, які навчали правилам гарної поведінки в різних обставинах. В ті часи науково-популярне кіно широко демонструвалося по телебаченню та у кінопрокаті. Навіть були кінотеатри документального кіно (в Києві - це "Дніпро" та "Орбіта").

Борис Петрович Остахнович багато працював з молодим поколінням, викладав в Київському націоналльному університеті театру, кіно і телебачення імені І.К.Карпенка-Карого. Його учні й досі згадують про нього з великою пошаною та вдячністю.

Світла пам'ять Великій Людині...

Остахнович Борис Петрович (19 березня 1927, м. Новочеркаськ Ростовська область, РРФСР — 11 вересня 2015[1], Київ, Україна) — український організатор кіновиробництва. Заслужений працівник культури УРСР (1969). Нагороджений орденом Жовтневої революції, медалями.

Закінчив Київський інститут кіноінженерів (1951). Працював начальником звукоцеху і заступником директора Бакинської студії художніх фільмів (1951—1957), начальником виробництва та заступником директора Київської кіностудії ім. О. П. Довженка (1957—1965), директором Київської кіностудії науково-популярних фільмів (1965—1988), потім в Державному Комітеті по кінематографії при Раді Міністрів України. Викладав на кінофакультеті Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І.Карпенка-Карого предмет «Організація кіновиробництва».

Був членом Національної Спілки кінематографістів України.