f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Серпневі вітання. День народження кінорежисера і кінооператора Олександра ВЕРТЕЛЕЦЬКОГО

27.08.2021

Стелла Кломінська разом з Олександром Вертелецьким.

НСКУ https://www.facebook.com/klominska

НАЙЩИРІШІ ВІТАННЯ І НАЙКРАЩІ ПОБАЖАННЯ!

Олександр Іванович Вертелецький (нар. 25 серпня 1944, Київ, Українська РСР) — видатний український кінорежисер документального кіно та кінооператор.

У 1971 році закінчив кінооператорський факультет Київського Державного інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого.

З 1962 по 2004 роки працював на Українській студії хронікально-документальних фільмів. За 43 роки роботи на студії він пройшов великий творчий шлях від освітлювача до відомого українського кінооператора. Володіючи широким діапазоном кінооператорської майстерності, від подієвих репортажних документальних зйомок до поетичної образної кінопубліцистики, ним було знято на студії Укркінохроніка понад ста документальних фільмів та кінонарисів різної соціальної тематики, багато з яких були відзначені призами та дипломами на різних міжнародних та інших кінофестивалях.

https://www.youtube.com/watch?v=ZVNUsNvyzjw

https://www.youtube.com/watch?v=lGeTmGp_vB0

Широке визнання отримали фільми: «Переможці темряви», «Наша зміна», «Дякую тобі», «Дідусі, бабусі та усі ми», «Розкажи про себе поле», «Енергійна людина», «Степан Васильченко», «Зійшов солдат на п'єдестал», «Школа в Сахнівці», «Літо з осінню стрічається», «Сільський оркестр», «Слово після страти», «Ми з України!», «Василь Чуйков. Разом з солдатами», «Петро Шелест, роздуми та люди», «Ой на горі калина», «Хресна дорога», «Богдан Хмельницький» та багато інших.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100003533594948

Художньо-публіцистичні фільми, «Солдатські вдови» та «Я вбитий в Сталінграді», які були зняті разом з режисером Володимиром Артеменком, стали яскравим явищем у світовому документальному кінематографі.

Вони були показані на XXXVII і на ХХХІХ Сесіях Генеральної Асамблеї ООН, як найкращі фільми, що показують трагедію людей, яку приносить війна. Ці фільми у 1984 році були відзначені Премією Національної Спілки журналістів України.

100 фільмів кінооператора Вертелецького

https://ukurier.gov.ua/uk/articles/100-filmiv-kinooperatora-verteleckogo/

Документальний фільм «Солдатські вдови» отримав Головний приз на Всесоюзному кінофестивалі «Молодість-83» та Головний приз на XVII Всесоюзному кінофестивалі в м. Києві (1984 р.). Фільм «Солдатські вдови» став основою однойменної експозиції у Національному музеї історії України у Другій світовій війні, розтошованому у м. Києві.

Фінальний кадр цього фільму, унікальна фотографія Олександра Вертелецького, колективний портрет — 268 солдатських вдів села Мельники, Черкаської області, став тематичним центром музейної експозиції.

У 2003 році документальний фільм «Солдатські вдови» номінований ЮНЕСКО в числі 100 найкращих фільмів XX століття.

Після зйомок фільму «Богдан Хмельницький» у 1996 році, коли почався фінансовий занепад Української кінематографії, Олександр Вертелецький створює свою відеостудію при громадській організації та починає знімати авторські фільми. Як режисер-оператор створює документальні фільми про патріотичну діяльність різних громадських організацій та рухів.

Нагороди:

Лауреат Премії Національної Спілки журналістів України (1984р); Відзнака Київського міського Голови — «Знак Пошани» (2004 р.); «Орден Архістратига Михаїла» Української Православної церкви КП (2004 р.); Почесна грамота Київської Обласної Державної адміністрації (2009 р.). Орден Святого Юрія Переможця Української Православної церкви КП (2014 р.) Орден Святого Архістратига Михаїла ІІ ступеня Православної Церкви України ( 2019р.)

Фільмографія

https://uk.wikipedia.org/wiki/Вертелецький_Олександр_Іванович