f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Український слід, або Ми там є

27.02.2018

Розпочалася робота зі створення фільму «З України до Голлівуду».

А достоту несподіваним і оригінальним моментом у ньому буде те, що «провідником» за лаштунки Голлівуду стане його нова зірочка, українка Іванна Сахно, яка наразі закінчила зйомки у фільмі «Шпигун, який мене кинув», а в березні за її участі у прокат виходить блокбастер «Тихоокеанський рубіж: Повстання».

«З України до Голлівуду» є лауреатом минулого конкурсу Держкіно. 70-хвилинну повнометражну документальну стрічку, сценарій і концепцію до якої написав Станіслав Сукненко, зніматимуть режисери Галина Кувівчак-Сахно та Станіслав Сукненко за допомогою виробничих зусиль компанії Fresh Production. На все про все у творців 3 мільйони 527 тисяч гривень бюджету й часу — до серпня місяця… Ця цілком зрозуміла і практична інформація добра для паперу, але нікчемна для фантазії. Є сенс усе розгорнути й показати, наскільки все ж таки проект важливий, великий і далекоглядний.

Те, що сама по собі тема є ласим шматочком, — зрозуміло і без пояснення: голлівудське кіно цікаве в усьому світі, й Україна — не виняток, а наявність серед його творців наших співвітчизників розпалює цікавість до меж гордості. І є чим пишатися: як відомо, Алла Назімова — перша закордонна зірка родом із Ялти, Анна Стен — із Києва, Наталі Вуд (Наталя Захаренко) виконавиця головної ролі у знаменитій «Вестсайдській історії», батько якої родом із Харкова, Мілла Йовович («П’ятий елемент») — із Києва, Ольга Куриленко з бондіани «Квант милосердя» — з Бердянська, Міла Куніс — із Чернівців... І це не кажучи про акторів Джека Пеланса, Майка Мазуркі, Джона Годяка, режисерів Майї Дерен, Едварда Дмитрика, Анатоля Литвака, художника-аніматора Володимира Титли, композитора Дмитра Тьомкіна та інших сотень і сотень вихідців з України, причетних до нинішньої слави і світової величі Голлівуду. Включаючи й тих, хто народився у США в родинах емігрантів з України: Дастіна Хоффманна, Стівена Спілберга, Сільвестра Сталлоне, Віри Фарміги… Тож увага до теми — очевидна. Втім, для Станіслава Сукненка справа набула ширшого значення.

Коментуючи для «Детектора медіа» свою зацікавленість, він, зокрема, сказав: «Ми робимо цей фільм саме зараз, бо хочеться вірити, що настав час для цього. Кілька років я збирав матеріали про наших співвітчизників у європейському та американському кінематографі. Про їхній внесок, про неймовірні долі та, зокрема, вплив на культуру та мистецтво США від початку створення кіноімперії Голлівуду і до наших днів».

Але приносячи ідею до своїх друзів, Юлії Чернявської та Олега Щербини, продюсерів FreshProduction, де він багато років працював, він навіть не підозрював, яким чином усе це може змінитися.

Фактично мінялося все протягом 2017 року, коли на участь у фільмі продюсерами була запропонована кандидатура Іванни Сахно, постійної актриси проектів компанії від її дебюту тут і до серіалу «Чорна квітка» (2016), за роль у якому вона отримала національну телевізійну премію «Телетріумф». Та Іванка тяжіла на значно більше за просто «кандидатку» на справжній щасливий квиток для проекту, адже вже довгий час наполегливо працювала над своєю кар’єрою саме в Голлівуді, де встигла знятися в кількох стрічках, а також, і головним чином, потрапити до багатомільйонного сиквела проекту Гільєрмо Дель Торо «Тихоокеанський рубіж» від голлівудського гіганта Universal Pictures. Таким чином, актриса пов’язувала дві частини фільму «З України до Голлівуду» — Україну, в якій народилася й розпочала артистичне життя, та Америку, котра стала її новою домівкою і початком шляху до слави.

І перші кроки на цьому шляху були вже зафільмовані на початку лютого в Києві, куди актриса приїхала для озвучання стрічки «Тихоокеанський рубіж: Повстання», вихід якої у світовий прокат планується на 22 березня.

Характерним моментом проекту буде й те, що режисером стрічки виступить Галина Кувівчак-Сахно, мама Іванки. Вона, знана режисерка, котра, так само, як і донька, розпочала свою кар’єру на «фрешах», дебютуючи мелодраматичним телефільмом «Жіночі сльози» (2006). А оператором «З України до Голлівуду» буде Анатолій Сахно, тато Іванки, один із найвідоміших українських операторів-постановників із десятками фільмів і серіалів за плечима.

«Це була моя ідея, — каже Юлія Чернявська, коментуючи участь всієї кінематографічної родини в одному проекті, — я просто з’єднала складові: Стаса, який пише про Голлівуд і хоче про це зняти кіно, Іванну, яка вже є частиною Голлівуду, та її родину, бо, так склалося, що вони всі — частина історії нашої компанії».

Під час зйомок «американської» частини творці будуть переїжджати з західного узбережжя Сполучених Штатів на східне, маршрут ітиме від штату Массачусетс, через Нью-Йорк, до штату Вашингтон, а потім — до Невади й Каліфорнії: Лас-Вегаса та Лос-Анджелеса. Заплановані інтерв’ю з кількома десятками акторів, композиторів, режисерів, продюсерів, музикантів, майстрів зі спецефектів, викладачами та керівниками акторських шкіл, тобто з тими українцями, які працювали чи продовжують співпрацювати з Голлівудом. Та хто саме стане інтерв’юєнтом — закрита інформація, й не тільки через людський страх наврочити, а через реальну небезпеку санкцій — голлівудська система працює таким чином, що кожна згадка у ЗМІ про людину з професійного середовища мусить неодмінно бути узгоджена з агентами й іншими власниками авторських прав. На що Станіслав Сукненко резонно зазначає: «Система спілкування, наприклад, із акторами через агентів — досить складна і, можу сказати, доволі бюрократична. Але завжди можна знайти шанс особистих контактів».

Подібного розмаху фільмів стосовно США, ні документальних, ні художніх, в Україні ще не робили. Хоча частина біографічно-історичної стрічки «Малевич» уже була відзнята в Лос-Анджелесі. Власне, це дало творцям «З України до Голлівуду» зрозуміти певні нюанси зйомки «там» і навіть знайти певних помічників. Назагал, процес фільмування нового проекту цілком може дати нову, вигідно-інформаційну картину можливої спільної роботи між вітчизняними й американськими виробниками, але так чи так подібний досвід буде безцінним для стрімкого руху нового українського кіно.

 

Автор тексту - Ярослав Підгора-Гвяздовський.

Фото: facebook.com/ukrainefilmagency

Джерело: Детектор медіа.