f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Як змусити Росію звільнити Олега Сенцова

20.05.2017

Олена Матусова, «Радіо Свобода»

Правозахисники і волонтери кампанії LetMyPeopleGo, яку вже третій рік поспіль веде організація «ЄвромайданSOS», 11 травня 2017 року вийшли у Києві до головного виходу станції метро «Хрещатик» із гаслом «#пораотпускать». Акція приурочена до третьої річниці арешту українського режисера Олега Сенцова, якого незаконно тримають в ув’язненні у Росії. Міжнародні правозахисні організації визнали його політв’язнем. Акцію за звільнення Олега Сенцова почав і американський ПЕН-центр, який має на меті вплинути на президента Росії.

?Американський ПЕН-центр разом з іншими правозахисними організаціями починає масштабну кампанію за звільнення українського кінорежисера Олега Сенцова. В рамках цієї кампанії петиція з підписами багатьох відомих американських творців буде направлена держсекретарю США Рексу Тіллерсону. У ній міститься вимога посилити тиск на президента Росії Володимира Путіна щодо визволення Олега Сенцова. ПЕН-центр щорічно вручає нагороду Freedom to write («Свобода писати»). Цього року її отримав Олег Сенцов. Координатор програм американського ПЕН-центру Поліна Ковальова розповіла «Радіо Свобода», що в організації сподіваються на швидке звільнення Олега Сенцова.

«Ми правозахисна організація. Американський ПЕН-центр – це один із найбільших ПЕН-клубів у всьому світі. І наша мета саме в тому, щоб привернути увагу до цієї нагороди якомога більшої кількості людей. Якщо подивитися на історію нагороди, які ми вручаємо, Freedom to write, то 37 одержувачів цієї нагороди з 41 в результаті були звільнені», – зазначила Поліна Ковальова.

З надією на обмін

Олег Сенцов знає про всі кампанії за його звільнення. Він підтримує зв’язок із родичами, і вони повідомляють йому про це, сказав адвокат Сенцова Дмитро Дінзе. За словами захисника, боротьба за звільнення Олега Сенцова не безглузда, хоча на скасування або перегляд вироку розраховувати не доводиться. Дмитро Дінзе сподівається на обмін свого підзахисного.

«Путін сказав, що мають дозріти якісь умови. Можливо, в цьому контексті такі умови можуть дозріти, в тому числі і сприятливо вплинути, наприклад, на взаємини між Америкою і Росією внаслідок того, що стосовно Сенцова будуть вжиті якісь оперативні кроки або дії, пов’язані з його звільненням. Я думаю, що вирок не чіпатимуть взагалі. Його можуть обміняти на когось або просто видати Україні в рамках доброї волі, як це було з Савченко і з Афанасьєвим, це можливо», – зазначає адвокат.

Олега Сенцова і Олександра Кольченка затримали російські спецслужби в Сімферополі після анексії Криму в травні 2014 року. Їх звинуватили в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму, Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва свою провину не визнали.

Олена Матусова, «Радіо Свобода», 12 травня 2017 року