f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Мистецтво в кубі

08.01.2017

Фернан і Надя Леже, Олександр Довженко і Юлія Солнцева.

Сергій Тримбач

4 січня 1981 року народився Фернан Леже, повне ім’я Жозеф Фернан Анрі Леже, фр. Joseph Fernand Henri Léger (1881–1955) – французький художник, графік, скульптор, кінорежисер, один з піонерів кубізму.

Надя Леже (Ходасевич, 1904–1983) – білоруська і французька художниця. У 1952 році одружилась з Фернаном Леже. По його смерті ініціювала створення Національного музею Фернана Леже побіля містечка Бьот у Приморських Альпах. Нині там знаходиться 348 творів митця: живопис, малюнки, мозаїки, вироби з бронзи, кераміка та гобелени, а також роботи самої Наді Леже.

Надя Леже не раз приїздила до СРСР з метою популяризації творчості Фернана Леже – привозила його картини в Москву. Влаштовувала виставки радянських художників у Франції, приймала у себе радянських митців.

Тетяна Дерев’янко, багаторічний завідувач Музею кіностудії імені О.Довженка, стверджувала, що скульптурна композиція «Урожай», яка знаходилася у московській квартирі Олександра Довженка і його дружини Юлії Солнцевої, була зроблена Надею Леже на замовлення Олександра Довженка. Однак куди ймовірніше, що це був подарунок Наді Леже – Юлії Солнцевій.

Напевно, що Юлія Солнцева познайомилась з Надею Леже на кінофестивалі у Каннах 1961 року, куди вона приїхала як режисер фільму «Повість полум’яних літ» (за Довженковим сценарієм; до речі, картина була удостоєна призу журі за кращу режисуру!). Радянську делегацію в Каннах очолювала Катерина Фурцева, міністр культури СРСР, яка дружила з Надею Леже – саме вона, мабуть, і познайомила їх.

А в 1970-ті Надя Леже стала фактичною сусідкою Юлії Солнцевої – їх дачі у підмосковному Перєдєлкіно стояли поруч (Олександр Довженко і Юлія Солнцева побудували дачу на рубежі 1940–1950-х).

По смерті Наді Леже дачу придбав знаменитий художник, скульптор Зураб Церетелі, він же, пізніше, купив і дачу Довженка-Солнцевої (кажуть, для свого онука), радикально її перебудувавши. В Перєдєлкіно досі є вулиця Довженка.

У своєму Щоденнику Олександр Довженко згадує Фернана Леже 28 жовтня 1954 року. «Надо создавать новые образцовые очаги культурного строительства на селе. Я вспомнил Пикассо и Леже. Что сделал Пикассо в одном из захолустных керамических городков!»

Йдеться про те, що у 1950-ті Фернан Леже вирішив створювати керамічні скульптури великого розміру, з метою захоплення громадських місць. Пабло Пікассо щось подібне розпочав ще раніше.

На фото: Надя Леже пише портрет Фернана Леже

Сергій Тримбач