f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Українська Телевізійна Академія закликала покласти край спекуляціям щодо заборони кінотворів

31.12.2015

Члени Експертної ради ГО «Українська Телевізійна Академія» підготували відкрите звернення до влади із пропозицією переглянути принципи формування Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, та проханням покласти край спекуляціям щодо заборони творів кіномистецтва, які були створені без наміру пропагувати агресію проти України. Подаємо текст документу.

Відкрите звернення Української Телевізійної Академії

Просимо Вас розуміти різницю між екранним образом та особистою позицією актора, особливо коли їх розділяють багато років, та пам’ятати, що кожний твір кіномистецтва є результатом праці багатьох сотень людей. Жодним чином не виправдовуючи громадянські вчинки окремих представників мистецтва, просимо вашого сприяння покласти край спекуляціям щодо створення загрози національній безпеці творами кіномистецтва, створеними роки тому без наміру пропагувати збройну агресію проти України. 

Також ми вкрай занепокоєні непрозорою процедурою визначення списку, через який до нього потрапила така кількість осіб.

У зв’язку з цим пропонуємо Вам створити постійну робочу групу, що складатиметься з представників Міністерства культури України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Державного агентства з питань кіно, Служби безпеки України, інших зацікавлених органів, представників кіно- та телевиробників, мовників та громадськості.

Просимо Вас за участі цієї робочої групи проаналізувати та переглянути існуючий склад Переліку осіб та внести в нього зміни, і будь-які подібні рішення впроваджувати із залученням робочої групи. Рішення Міністерства мають бути відповідальними та виваженими. Нести стратегічний, а не миттєвий, емоційний характер. Представники нашої організації готові долучитися до роботи у такому форматі.

Просимо зауважити, що згідно нашої оцінки, якщо не переглянути підхід до визначення поняття «осіб, які створюють загрозу національній безпеці», це може стати загрозою для класичних творів кіномистецтва, частка яких була створена в Україні за участі відомих усьому світу митців як Андрій Тарковський, Валентин Гафт, Жерар Депардьє, Володимир Бортко, Наталія Бондарчук, Наталія Варлей, а саме:

 1. 12 стульев,
 2. Карнавал,
 3. Аврора,
 4. Маленькая Вера,
 5. Адмиралъ,
 6. Мастер и Маргарита,
 7. Андрей Рублев,
 8. Мы из джаза,
 9. В поисках капитана Гранта,
 10. Мэри Поппинс, до свидания!,
 11. Вальсирующие,
 12. Последнее метро,
 13. Васса,
 14. Сирано де Бержерак,
 15. Вий,
 16. Сирота казанская,
 17. Водитель для Веры,
 18. Собачье сердце,
 19. Забытая мелодия для флейты,
 20. Солярис,
 21. Завтра была война,
 22. Тарас Бульба,
 23. Звезда пленительного счастья,
 24. Чародеи,
 25. Здравствуйте, я ваша тётя!,
 26. Человек с бульвара Капуцинов, тощо.

З повагою,
члени Експертної ради ГО «Українська Телевізійна Академія»
29 грудня 2015 року

Зазначимо, що стрічку Володимира Бортка «Тарас Бульба» (Росія, 2009), згадану у відкритому зверненні Української Телевізійної Академії, було заборонено в Україні від грудня 2014 року. Рішення прийняли відповідно до висновку Експертної комісії з питань розповсюдження та демонстрування фільмів ще до запровадження законодавчих норм про захист вітчизняного інформаційного телерадіопростору, які призвели до чинної ситуації. 

Редакція сайту НСКУ