f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

«Кришталеві джерела»: фестиваль як школа навчання

30.09.2015

12 вересня 2015 року в київському Будинку кіно пройшов завершальний етап 24-го Міжнародного дитячого, молодіжного фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела».

Микола Гриценко, Media Sapiens

Цей фестиваль унікальний хоча би двома незаперечними фактами: він – ровесник нашої незалежності, а ще, як той фенікс, має силу виживати за будь-яких несприятливих обставин. Цьогорічні «Кришталеві джерела» також не обійшлися без певних складнощів.  До мінімального фінансування засновників додалися ще й певні спекуляції на темі війни, адже спочатку фестиваль планувалося провести у м. Конотоп на Сумщині (на що була офіційна підтримка Сумської обласної ради та керівництва м. Конотоп). Але через близькість російського кордону в останній момент його там не ризикнули проводити. Пройшов Фестиваль у стислому форматі в Київському будинку кіно в День українського кіно, 12-го вересня.

У цьогорічному фестивалі «Кришталеві джерела» взяли участь (очно та заочно) близько 300 учасників з різних регіонів України. Також свої конкурсні твори представили дитячі та юнацькі студії з Італії, Словенії, Польщі, Німеччини. Всього на розгляд експертів було надано близько 200 кіно-, теле-, радіоробіт та понад 300 фотографій. 

Лауреати у категорії «Кіно-телефільми»:

 • За кращу режисуру: фільм «Когда закончится вода», реж. Єгор Джулай, студія «Перший крок», м. Євпаторія, АР Крим;
 • За кращу операторську роботу: фільм «Мій тато  Пінхас Фішель», оператор Роман Віленський, КНУКІМ;  
 • За кращу екранізацію: фільм «Чумочка», студія «Ракурс», м. Верхньодніпровськ Дніпропетровської обл.; 
 • За краще прочитання української класики: фільм «Мавка», студія «Ракурс», м. Верхньодніпровськ Дніпропетровської обл.;
 • Краща виконавиця дитячої ролі: Настя Нечипоренко  у фільмі «Молодша сестра», студія «Маяк», м. Дніпропетровськ;
 • Кращий виконавець дитячої ролі: Валерій Панченко – у фільмі «Чумочка», студія «Ракурс», м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровської обл.;
 • За кращий дитячий ансамбль: фільм «С Днем Рождения, Дарья Дмитриевна», студія «Маяк», м. Дніпропетровськ;
 • За кращий документальний фільм: фільм «Малевич і Рославець», КДТРО «Кон-такт», м. Конотоп Сумської області; 
 • За кращий етнофільм: фільм «Ой, Трійця, Зеленсвято», КП ТРК «Акцент», м. Шостка Сумської обл.;  
 • За оригінальний сценарій: фільм «Будто в каменном веке», студія «Наш мир» ШСТСН, м. Харків;
 • За програму анімаційних фільмів: КПНЗ «ДОДЮК «Веснянка» ДОР», м. Дніпропетровськ;  
 • За програму відеонарисів: студія «Гребінківська СЮТ», м. Гребінка Полтавської обл.  «Музыка окружающей жизни» та «Верим в свободу».

 Телебачення:

 • «Кур'єр дітям», інформаційна передача студія «АЛЬФА», Полтава;
 • «Ранкові гратуляції», культурологічна передача, ТОВ «ТРК "ВІДІКОН»,м. Суми;
 • «Англійські класи», просвітницька передача ТРК «АВЕРС», м. Луцьк.

Радіомовлення:

 • Культурологічна радіопередача «Іван Франко. Мій злочин», Сумська ОДТРК;
 • Просвітницька радіопередача «Діти війни», студія «Зміна», м. Кривий Ріг.

Фото:

 • «Посмішка на всі зуби», Раренко Ігор, фотогурток Кельменецького РДЮЦ, м. Кельменець, Чернівецька обл.
 • «Перемовини», Фастовець Анастасія, фотогуток «ФотоКрок», м. Миколаїв;
 • «Гарячий улов», Кашуба Володимир, фотостудія «Юніор», ПМЦПО м. Полтава;
 • «Райдужне сяйво», Фастовець Анастасія, фотогуток «ФотоКрок», м. Миколаїв;
 • «Мисливець», Фастовець Анастасія, м. Миколаїв, фотогуток «ФотоКрок», м. Миколаїв;
 • «Краса у простоті», Зазуляк Анастасія, КЗ Тернопільської МР «СЮТ», фотостудія «Ікс-позиція», м. Тернопіль;
 • «Таємничий ліс», Носатченко Марина, фотостудія «Юніор» ПМЦПО, м. Полтава;
 • «Музей техніки III», Будяк Анна, Центр НТТМ, Фотостудія «Ми», м. Суми;
 • «Мелодія Всесвіту», Дудай Анна, Таращанський РЦТДЮ «Веселка», студія «Креатив», м. Тараща, Київська обл.;
 • «Крапля», Коваль Микола, фотогурток Кельменецького РДЮЦ, м. Кельменець, Чернівецька обл.;
 •  «Парашутик», Коваль Микола, фотогурток Кельменецького РДЮЦ м. Кельменець, Чернівецька обл.;
 •  «Pol'ovacarivna», Сторожук Владислава, КЮТ «Кварц», фотостудія «Погляд», м. Чернівці;
 • «В очікуванні», Огінська Юлія, студент КНУКІМ, м. Житомир;
 •  «Ретроспектива», Огінська Юлія, студент КНУКІМ, м. Житомир;
 •  «Запитливий погляд», Басова Марія, Центр НТТМ, Фотостудія «Ми», м. Суми;
 •  «Ловелас», Гончаренко Євгеній, Центр НТТМ, Фотостудія «Ми» м. Суми;
 •  «Один», Гончаренко Євгеній, Центр НТТМ, Фотостудія «Ми» м. Суми;
 • «Внутри», Дорошенко Вероніка, Центр НТТМ, Фотостудія «Ми», м. Суми.

Василь Довжик, письменник, заслужений діяч мистецтв України, член журі фестивалю: «Фестиваль “Кришталеві джерела” займається тим, що потрібно всьому українському мистецтву: він підтримує юні таланти у сфері фото, кіно, телебачення, радіо. Такі фестивалі не можуть перериватися. І мені приємно, що й цього року, в дещо скромному форматі, він відбувся».

Валентина Костилєва, старший викладач Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого, член журі фестивалю: «Фестиваль це, передовсім, прекрасна навчальна школа. Кращі фестивальні програми я щороку показую своїм студентам. Це важливо з точки зору демонстрації кола інтересів нового покоління, хто з раннього віку долучається до творчості».

Оксана Мусієнко, професор Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого, член-кореспондент Академії мистецтв України, президент Фестивалю: «Після перегляду цьогорічних робіт, особливо в частині кіно, у мене склалося подвійне враження: в основному масиві представлені фільми далекі від сьогодення. І тут питання не стільки до дітей, як до їхніх керівників. Таке враження, що зумисне ігноруються поточні події, які переживає наша країна. Претензії щодо вибору тематики я адресую й нам, дорослим, – значить мало працюємо з підростаючим поколінням. Зустрічей один раз на рік в рамках фестивалю «Кришталеві джерела» явно замало, треба зробити навчальний сайт, де діти могли б знайомитися з роботами своїх ровесників. Цьогорічний позитив – у наявності яскравих дитячих виконавців. Юні актори, досить природні й органічні. Особливо я хотіла би відзначити фільм “Чумочка”, студія “Ракурс”, м. Вехньодніпровськ».

Олександр Кучма, директор обласного юнацького кіноцентру, м. Дніпропетровськ: «Наша студія “Веснянка” на цьогорічному фестивалі представила анімацію. Через фестиваль “Кришталеві джерела” пройшло вже кілька поколінь наших вихованців. Вони чекають з нетерпінням тієї миті, коли можуть показати свої роботи й порівняти з іншими. Фестиваль надихає, додає нових друзів, він просто необхідний для наших дітей. Він дає відчуття цільної, талановитої  України».

Тимур і Лілія Сукач, зразкова театральна студія «Світанок», м. Сімферополь, АР Крим: «Ми, представники студії,  зараз навчаємося в Києві, але підтримуємо тісні зв’язки зі студійцями, які вповноважили нас представляти тут творчу роботу. Хочемо відзначити, що в Криму відбувається переосмислення ситуації, що склалася. Особливо це стосується молоді. Результат неправомірних агресивних дій, які там відбулися, зараз кожен кримчанин відчуває на собі. Люди прозрівають».

Юлія Огінська, Коледж культури та мистецтв ім. І Огієнка, м. Житомир: «Для мене фестиваль це можливість знайти не лишень нові знайомства, а й набратися досвіду. А досвід необхідний для того, щоб далі у власних роботах скористатися прикладом, ідеями інших, оскільки я оператор за спеціальністю. Адже сукупність ідей народжує власну ідею. В кіно один плюс один ніколи не дорівнює два, а завжди буде три. Тому, що народжується третій сенс».

Тетяна Полянська, дитяча анімаційна студія «Сто фантазій», м. Київ: «Ми привезли сім анімаційних фільмів, Я з 2006 року на фестивалі. “Кришталеві джерела”. Це – єдиний фестиваль в Україні, який має таку тривалу історію проведення. Це – гарний, добрий фестиваль. Стає дуже сумно, коли він переживає ті чи інші труднощі. Такі фестивалі мають підтримуватися державою». 

Наталія Охрімчук, телерадіостудія «Зміна», м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область: «Ми приїхали в першу чергу підтримати фестиваль і привезли два фільми й радіопередачу. Бо цей фестиваль дає можливість повірити в себе. З ним пов’язано багато відомих імен, у яких є чого повчитися. В різні роки в ньому окрім України брали участь представники інших країн. Коли діти отримують дипломи – радості немає меж! Це – поштовх до нової творчості».

Едуард Странадко, голова Національної спілки фотохудожників України: «Фотографія це – живе мистецтво. Представлені на конкурс фотороботи, в більшості, на жаль, дещо відсторонені від реалій сьогодення. Є квіточки, природа, красивості… Ми зазначали це при обговоренні. Можливо, таким чином керівники фотогуртків зберігають вразливу психіку своїх вихованців? Попри те ми визначили 40 просто унікальних дитячих робіт. Знаю, що багато із учасників фестивалю подали свої роботи на одне з найпрестижніших фотозмагань України – Міжнародний фотоконкурс газети “День”. Росте, я вам скажу, серйозна зміна! Фестиваль живе й буде жити! Бо ми любимо дітей і всіляко їх будемо підтримувати!»

Насамкінець хочеться навести слова із привітання учасникам Фестивалю від одного із його засновників – Міністерства молоді та спорту України (міністр – Ігор Жданов): «Саме молодим і активним, відкритим до нових ідей, і розбудовувати заможну та конкурентноспроможну Україну, представляти її потенціал на всесвітніх фестивалях, сприяти піднесенню іміджу країни».

Так має бути. То ж, до зустрічі на ювілейних, 25-х, «Кришталевих джерелах» наступного, 2016 року!

Микола Гриценко, Media Sapiens, 15 вересня 2015 року