f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Про Олега Сенцова. Огляд телепрограм за 25–30 серпня 2015 року

07.09.2015

Вівторок, 25 серпня, перший робочий день тижня, почався з приголомшливого вироку українцям Олегові Сенцову та Олександру Кольченку. Подаємо фрагмент огляду телепрограм за 25–30 серпня 2015 року Інни Долженкової, MediaSapiens.

Відгукнулися на страхітливі терміни ув'язнення (20 і 10 років відповідно) Північно-Кавказького суду в Ростові-на-Дону всі праймові випуски новин на більшості загальнонаціональних каналів. За винятком хіба що «Вікон» (СТБ).

«ТСН» каналу «1+1» та 5 канал присвятили цій очікуваній, але дуже болючій новині аж по 5 сюжетів — від повідомлення про вироки до реакції на них Президента Порошенка і світової спільноти. Проте, як на мене, найсильнішу частину судового засідання, а саме останнє слово Олега Сенцова, частково подали різними синхронами лише «ТСН» та «Факти» каналу ICTV.

Перші взяли з останнього слова режисера його пекучий монолог про зраду: «Предательство — это такая частная форма трусости. Большое предательство начинается иногда с маленькой такой трусости, как пример, когда тебенадевают мешок на голову, немножко бьют, через полчаса ты готов уже отречься от всех своих убеждений, оговорить себя в чем угодно, оговорить других людей, чтобы перестали бить. Я не знаю, чего могут стоить мои убеждения, еслиты не готов за них пострадать или умереть. Я хочу, чтобы больше вами не правили уступки... По закону вы не можете говорить обо всем... Единственное, что я могу вам пожелать, России, это научиться не бояться».

«Факти» на ICTV подали фрагмент останнього слова Олега Сенцова про долю російських «добровольців», які після повернення з так званого східного фронту проти українських «фашистів» сидять поряд із ним у тюрмах: «Суд оккупантов не может быть справедливым по определению. Ничего личного. Трусость — самый главный и самый страшный грех на земле. Есть люди более умные, как вы, например, здесь. Вы прекрасно понимаете, что нет никаких фашистов на Украине, что Крым забрали незаконно, а ваши войска присутствуют на Донбассе. У нас весь изолятор набит ополченцами, которых туда отправляют, как героев, на ваших танках».

«Подробиці» на «Інтері» та «Новини» на Першому дали про цю дику витівку російської Феміди по чотири сюжети у випуску, «События» каналу «Україна» — три, а «Факти» ICTV — два. При цьому канал Фірташа-Льовочкіна не зміг обійтися без коментаря «опозиціонерів», надавши право вставити свої п'ять копійок Олександрові Пузанову, голові Київської міської організації «Опозиційного блоку»: «Двадцатилетний срок в данном случае просто правовое варварство. Даже за убийство российский уголовный кодекс предусматривает срок от 6 до 15 лет. Сенцов никого не убивал. Я не сомневаюсь в том, что Олег Сенцов выиграет свое дело в Европейском суде по правам человека. Единственное, что в современной России выполнить это решение ЕСПЧ практически невозможно».

Ну куди ж без «Опоблоку» навіть у такому міжнародному скандалі, як вирок Сенцову та Кольченку?

«Подробиці» на «Інтері», втім, продовжили тему ростовського вироку в розмові з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним.

Хоча запросили пана міністра, аби він прокоментував підсумкову прес-конференцію «нормандської четвірки» (насправді трійки, позаяк представника РФ туди не покликали) після чергової зустрічі.

Запевнивши, що, на відміну від кореспондента «Інтера», для нього основний меседж таємницею не є, адже Ангела Меркель, Франсуа Олланд та Петро Порошенко запевнили світ у дієвості мінських угод, міністр прокоментував вирок Олегові Сенцову та Олександру Кольченку так: «Ну, по перше — те, що відбувається в Росії — це класичне повернення назад в сталінізм. Я не знаю, що у них буде наступним кроком. Ну, напевно, ГУЛАГ. Дуже сподіваюся, що ні. Але те, що відбувається — це паралельна реальність. І тепер, попрацювавши з всіма міністрами закордонних справ і ЄС і співдружніх країн, коли вони забезпечили присутність на суді — це був перший крок. Я вважаю, що настав час для інших кроків. По-перше, це щоб кожен із наших європейських і не європейських друзів, розмовляючи з росіянами, з тими, хто ще здатний розмовляти і взагалі сприймати інформацію, починав будь-яку розмову з Сенцова і Савченко. А по-друге, я вважаю, що ми маємо поступово переходити до розмови про список Сенцова і Савченко. Це мають бути конкретний санкційний список. Так, як робилося у випадку Магнітського. Так само нам потрібен зараз цей санкційний список. І кожен в Росії, хто має відношення до цих несправедливих рішень — не має почувати себе в безпеці. От над цим ми будемо працювати».

Треба віддати належне «Інтеру», тут вирішили докрутити тему можливого «списку Сенцова-Савченко» в неділю, в «Подробностях недели». І знову-так, з перших рук, тобто запросивши Павла Клімкіна до студії.

Міністр закордонних справ України розповів про те, яку роботу ведуть українські дипломати разом зі своїми колегами, аби все-таки створити міжнародний трибунал щодо збитого в липні 2014-го над контрольованою терористами територією малайзійського «Боїнга». Під завісу розмови з Дмитром Анопченком Павло Клімкін запевнив: «Список Сенцова-Савченко» вже формується, і ніхто з міжнародної спільноти не проти його створення.

Інна Долженкова, MediaSapiens, 5 вересня 2015 року