f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Iryna Tsilyk про одного з героїв фільму "20 днів у Маріуполі"

12.03.2024

Iryna Tsilyk

кінорежисерка, лауреатка міжнародних кінофестівалів

Коли я дізналася, що фільм "20 днів у Маріуполі" таки отримав Оскар, то передусім подумала про одного з його героїв - поліцейського Володимира. Про його безкінечну віру в те, що цей фільм може хоч щось змінити. Ціною величезного ризику для власного життя і життя своєї родини, Володимир допомагав Mstyslav Chernov і Evgeniy Maloletka вивезти з окупованого Маріуполя відзнятий матеріал. Вони проїхали всі разом в одній розбитій обстрілами машині через 15 (!) ворожих блокпостів (100 км окупованої росіянами території), а під сидіннями машини були сховані камери і харди з матеріалами, за які їх всіх могли розстріляти. Навіть не уявляю собі, що вони відчували.

Окремо хочеться подякувати авторам фільму і його героям за їхню сміливість. Цей фільм - саме той випадок, коли кіно є не лише художнім висловлюванням, а й дуже потужною зброєю. Під час своєї промови Мстислав каже: "Я б хотів ніколи не зняти цей фільм". Так, ми б усі хотіли, щоб не було приводів його зняти. Але історія не знає умовного способу, і оскільки росіяни вчинили всі ці страшні злочини в Україні та Маріуполі зокрема, великою удачею є те, що цей унікальний документ існує.

Коли я пишу про "удачу", я знову думаю про ціну, яку платять деякі журналісти та кінематографісти, намагаючись щосили зафіксувати ті чи інші події. Думаю про Мантаса Кведаравічюса, литовського кінорежисера, який у березні 2022-го року також був у Маріуполі, знімаючи свої кадри, але потрапив у полон до росіян і був розстріляний. Думаю про всіх інших людей з фото- та кінокамерами на цьому "мінному полі", де кожен крок може бути останнім. Багатьох із них уже немає серед живих.

І так, Оскар та інші відзнаки важливі в наш час, коли увага до будь-якої теми так легко перемикається на інші. Хоп - і нема інфоприводу, світ понісся далі. Але я дуже сподіваюся, що кадри з "20 днів у Маріуполі" довго стоятимуть перед очима різних людей, які його подивилися. І я не знаю, скільки глядачів сьогодні вночі було у церемонії Оскару, але минулого року, пишуть, їх було 19 мільйонів. Мстислав від імені команди виголосив дуже точну промову, яку, сподіваюся, було почуто.

Героям слава!