f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

6 березня, АНДЖЕЮ ВАЙДІ (1926-2016) - 95 літ... А прожив він 90...

08.03.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

От уже кого можна вважати режисером місіонерської закваски. Він не просто кіно робив - він нас з вами орієнтував і переорієнтовував на доволі складній, треба визнати, місцевості "соціалістичного табору". На переглядах "Каналу" і "Попелу й алмазу" ми зрозуміли, що історія робиться не у високих кабінетах, а нами-таки, звичайними людьми.

При цьому Вайда не приховував, що творення нових форматів історичного розвитку потребує жертв, іноді самого життя. "Людина із мармуру" і "Людина із заліза" наближали, як могли, перемогу здорового глузду над безумцями, що правили тоді половиною Європи. Нині вони знову на коні, от тільки пана Анджея вже немає серед нас... Одначе ж фільми його працюють.

Пригадую, як вразив колись фільм "Усе на продаж". Про ціну успіху в мистецтві, у житті в цілому. Збігнєв Цибульський мав з"явитися - одначе так і не сплив на екранну поверхню. Ціна кожного вчинку надміру висока - оскільки вчинок такий перекроює "костюмчик", у який вдягнене нині те саме життя - і воно "дає здачі", погрожуючи стерти тебе із "карти буднів".

Наші глядацькі сни тісно вплетено у кіносни і кінореальність Анджея Вайди. Й відтак не дивно, що сьогодні читаєш чимало текстів на тему "Я і Вайда". Бо він батько і вчитель кількох поколінь. Ми училися в школі Вайди, училися жити і творити самих себе.

Відтак я наважусь на нахабство і поставлю тут фото, на якому сиджу побіля класика. Бо я належу до його дітей, а мого власного батька так давно немає на цьому світі. Якби ви тільки знали, як затишно було коло Вайди!

Восени 2014-го невелика група критиків і журналістів, зустрілися з паном Анджеєм у Варшаві. Так, ноги тоді вже не надто слухалися режисера, одначе ж перед нами сиділа справді молода, на диво енергійна людина. Запам"яталося, з якою повагою він говорив про молоде покоління польських режисерів. Можливо й тому - повторюсь - що сприймав їх не як чужинців (у нас таке сприйняття буває з боку старших), а своїх дітей - не завжди розумних, іноді дражливих і невихованих, але своїх.

Боже, як добре, що у нас був і є АНДЖЕЙ ВАЙДА!

На фото:

Анджей Вайда (з відкритих джерел)

Наступні фото зроблено під час під час зустрічі у Варшаві у 2014 р.. На одній із світлин А.Вайда і його дружина - актриса, художник по костюмах, сценограф Крістіна Захватович (вони разом прожили 46 років).

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach