f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

«ПОГАНИМИ ДОРОГАМИ» до «АТЛАНТИДИ», де за «ВІЧНИМ КАЛЕНДАРЕМ» живуть персонажі «ЛІСОВОЇ ПІСНІ»

24.12.2020

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив короткий список імен, які можуть отримати Шевченківську премію в 2021 році. Докладніше про це див.

https://life.pravda.com.ua/culture/2020/12/22/243472/

Я виокремлю імена, мені відоміші од інших.

У номінації "Література" це:

Василь Махно за роман "Вічний календар" та Володимир Рафєєнко за роман"Мондегрін (пісні про смерть і любов)".

Ці твори не читав (тепер у найближчі дні дістану і...!), але автори подобаються за іншими своїми книгами.

В анотації на книгу МАХНА можна прочитати:

""Роман Василя Махна «Вічний календар» — своєрідний український літопис, масштабна родинна сага, в якій поєднуються, переплітаються, співіснують і антагонізують історії кількох українських сімей від ХVII століття до наших днів. Тло — всесвітня історія, в якій ніколи не бракувало ні воєн, ні зрад, ні одвічної жаги до життя. Герої роману Василя Махна несуть у собі риси різних поколінь, національних характерів і ментальностей, протистоять часу й обставинам, витворюють і продовжують себе, повсякчасно утверджуючи одвічний постулат: історія насправді не вчить, вона тільки гартує...".

Цікаво само по собі, а ще трохи знаючи письменницькі чесноти ВАСИЛЯ МАХНА...

У номінації "Кіномистецтво":

Валентин Васянович (автор сценарію, режисер-постановник, оператор-постановник), Владлен Одуденко (художник-постановник) за художній фільм "АТЛАНТИДА" (висунутий Національною спілкою кінематографістів України),

Наталя Ворожбит (режисер, автор сценарію) за фільм "ПОГАНІ ДОРОГИ".

Жаль, що у вирішальний третій тур не пройшов чудовий фільм "Толока" Михайла Іллєнка (наступного року можна повторити висунення). Але і "АТЛАНТИДА", і "ПОГАНІ ДОРОГИ" - фільми дуже високого мистецького рівня. Окрім всього, це ще й спроба національної рефлексії, національного самопізнання. Яке, до речі, багато в чому визначає й іншу кінороботу Наталі Ворожбит (як сценаристки і продюсера) у телесеріалі "Спіймати Кайдаша" О.Тіменка.

У номінації "Театральне мистецтво" виокремлю два твори:

Андрій Білоус (режисер, автор інсценізації (лібрето), перекладач), Ніна Колеснікова (хореограф-постановник), Усеін Бекіров (композитор), Борис Орлов (художник-постановник, виконавець головної ролі) за вистава "Шинель" за повістю Миколи Гоголя Київського національного академічного Молодого театру.

Сергій Маслобойщиков (автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф), Наталія Рудюк (художник по костюмах), Олександр Бегма (композитор) за виставу франківців "Verba". Це за "Лісовою піснею" Лесі Українки - дуже цікаво, свіжо, з проривами в національне підсвідоме і свідоме людське, з прекрасними акторськими роботами.

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach