f y
Національна спілка кінематографістів України

Афіша

11 квітня, вівторок, Блакитна вітальня. Цикл вечорів "ПОЕТИ. ВІД БОГА І УКРАЇНИ"

11.04.2023

МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ і ОЛЕКСАНДР ДОВЖЕНКО.   

Модератори Максим Рильський (онук Поета),

Сергій Тримбач.

Початок о 17 годині

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська Кіноакадемія

Запрошую на вечір під таким гаслом, який відбудеться післязавтра, 11 квітня, у вівторок, у Блакитній залі Будинку кіно. Початок о 17.00, вхід вільний. Модератори МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ (онук поета, директор Київського меморіального музею М.Рильського) та Сергій Тримбач (почуваюсь вже родичем Довженковим, яким насправді не є; але ж він мені навіть сниться…).

Вірші Рильського прозвучать у виконанні заслуженого артиста України Бориса Лободи. Запрошую й інші артистично-поетичні натури прочитати твори - і Рильського, і Довженка. А мо’ й проспівати!

Йтиметься про поетичний світ двох українських геніїв. І, звичайно, про їхні стосунки. Вони не завжди були простими. Одначе ж навіть по Довженковій смерті Рильський захищатиме кіномитця…

А за життя свого Довженко іноді розчулюватиметься од уваги великого поета. Ось один із його Щоденникових записів - від 5 листопада 1952 року. День, коли режисер від’їздить з Києва до Москви. Обідньої пори зібралися: Довженко, Рильський, Юрій Смолич з дружиною Оленою Григорівною (О.Г.). Рильський, записує митець, «був у променистому настрої, було весело, хоча я й заплакав, коли О.Г. почала грати Шопена «Спогади про нещасну батьківщину Польщу», а мене назвав генієм. Я не геній, але поскільки много раз чув се велике слово про себе, подумав, що, може, й були в мені святі проблески Прометеєвого вогню, тільки що ж зі мною зробили? Пощо одняли у мене матір Україну? Нащо збіднили, пограбували моє життя? Десять років. Я вже білий увесь…».

До речі, нещодавно Роман Росляк опублікував двотомне видання, де відтворив велику кількість донесень агентів спецслужб щодо Довженка. Один із тих агентів, чиє псевдо Стрєла, оперативно, того ж 5 листопада 1952-го, доповів про перебування Довженка в Києві. Зокрема його фразу: «Неужели я совсем никому не нужен, и все, что что сделал за эти двадцать пять лет, ничего не стоит?».

Є там і така фраза: «Рыльский провел целый вечер. Разговор шел о Каховке (Довженко приїхав звідти, починалась його робота над кіноповістю «Поема про море».- С.Т.). Довженко читал отрывки из набросков к сценарию».

Знаєте, хто був тим агентом Стрєлою? Письменник, друг Довженків, Юрій Смолич…

Приходьте, у нас із Максимом Георгійовичем Рильським, багато історій для вас!

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach