f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про засідання Координаційної ради відділень та осередків НСКУ

10.01.2018

В грудні 1997 року в  шести містах України відбулися  збори людей,  для яких Кіно, важлива частина  їхнього життя, їх обрана професія. Ці збори стали установчими зборами перших осередків Національної спілки кінематографістів України. Це було 20 років тому.

З метою згадати та перегорнути сторінки 20-річної історії, проаналізувати творчий доробок і внесок осередків в діяльність НСКУ  Координаційна рада відділень та осередків НСКУ ініціювала проведення у Дніпрі зустрічі  голів одних із перших осередків  НСКУ та розширене засідання ради.  Завдяки фінансовій підтримці  Правління і Секретаріату НСКУ  ця подія відбулась: гості до Дніпра приїхали, хоча і в неповному складі (кінець року!).  Зустріч сталася 20-21 грудня у рамках фестивалю «Дніпро-сінема», який пройшов у форматі перегляду екранних робіт, створених в осередках,  із фондів фестивалю (цього року Дніпровська міська рада грошей на проведення повноцінного масштабного фестивалю, на жаль, не виділила!).  Всього було протягом трьох днів показано  близько 40 творчих робіт, створених в Полтавському, Волинському, Івано-Франківському, Дніпропетровському та Запорізькому осередках НСКУ.

Окремо  (19 і 20 грудня) був двічі проведений сеанс фільмів, створених для дітей (роботи із Івано-Франківського, Полтавського та Дніпропетровського осередків). Два спеціальні сеанси фільмів про Україну зібрали  20 грудня  дорослих шанувальників кіно (роботи Волинського, Івано-Франківського, Полтавського і Дніпропетровського осередків).  Телевізійні роботи, фільми-роздуми були показані 21 грудня в залі українського кіно Будинку мистецтв для мистецької громадськості, «мешканців Мистецького кварталу» міста (роботи Волинського, Полтавського, Дніпропетровського і Запорізького осередків). Було також відзначено 120 років від дня першого публічного кіносеансу в Катеринославі (нині – Дніпро).

На запрошення Координаційної ради відділень та осередків НСКУ до Дніпра приїхав і голова КРК НСКУ, заслужений діяч мистецтв України, відомий кінооператор і фотохудожник  Юрій Гармаш, за що ми йому дуже вдячні. На засіданні Координаційної ради говорили багато, серйозно, з бажанням не загубити напрацьованого, використати досвід колег, знайти шляхи вирішення проблем. Згадали добрим словом прекрасні справи, зроблені з ініціативи Бориса Павловича Ревенка (Волинський осередок)  та Якова Яковича Пилипенка (Полтава), які з перших днів очолювали свої осередки і сьогодні, на жаль,  пішли у кращі світи. Переглянули фільм про Бориса Ревенка. Приємно було почути, як багато за цей час зроблено в Полтаві, Івано-Франківську, Дніпрі, на Волині. На рахунку в цих осередках за час існування десятки добрих справ, які збагачують сторінки розвитку українського кіно.

Колеги-кінематографісти з Луцька, Полтави, Івано-Франківська, Києва мали творчі зустрічі в різних глядацьких аудиторіях: в середній школі із старшокласниками (гості з Полтави), в обласній  науковій бібліотеці з шанувальниками літератури і кіномистецтва (гості з Івано-Франківська і Луцька), в педагогічному коледжі (Юрій Гармаш), в Будинку мистецтв (всі гості).  Зустрічі кінематографістів в Дніпрі приділила увагу преса: в прямому ефірі Дніпропетровської державної телерадіокомпанії виступили  Юрій Гармаш (м.Київ) та кінодраматург, двічі лауреат "Коронації Слова" Марія Вайно (м.Івано-Франківськ), 11-й телеканал відзняв та показав розширений телерепортаж про зустріч в Будинку мистецтв. Дніпряни  дякували гостям за творчі розмови з нагоди 20-річчя від дня заснування  осередків кінематографістів та 120-річчя першого кінопоказу в Катеринославі.

На  засіданні ради обговорювали проблеми в роботі осередків - а їх немало, і колективно намагалися відшукати засоби їх вирішення. Як зберегти кіностудію «Волинь», приміщення якої зараз зачинене і непридатне для роботи,  як зберегти експонати музею,  які довгі роки збирав Борис Ревенко, як і де показувати  мешканцям творчі роботи кінематографістів на великих екранах,  як нам – «переферійникам» мати змогу бачити українські прем»єри, кращі фільми, відзначені на конкурсі Спілкою, як на сайті НСКУ в розділі «відділення та осередки» читати новини про життя осередків  і багато іншого.

А  ще ділилися планами на майбутнє.   Відвідали виставку робіт Альбрехта Дюрера в Музеї українського живопису, переглянули балети «Пахіта» і «Шопеніана» в  Дніпропетровському оперному, аплодували новому фільму із серії «Розстріляне Відродження», створеному полтавськими кінематографістами.

 

Голова Координаційної ради

відділень та осередків НСКУ                                           Валентина Слобода