f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Пішов із життя Олександр Рутковський

03.08.2017

28 липня 2017 року після важкої хвороби на 70-му році життя помер кінознавець, кінокритик, член нашої Спілки Олександр Рутковський.

Олександр Григорович Рутковський народився 8 грудня 1947 року у Магнітогорську.

Закінчив історичний факультет Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка (1971) та аспірантуру Всесоюзного державного інституту кінематографії (1985).

1985-го захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства на тему «Принципи та методика жанрового аналізу фільму» за спеціальністю «Кіномистецтво і телебачення».

Від 1977 року працював у відділі кінознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, був старшим науковим співробітником.

Друкуватися почав у 1978 році. Cтатті Олександра Рутковського, присвячені світовому та українському кінопроцесу, серед іншого, публікували видання «Киноведческие записки», «Культура і життя», «День», «Дзеркало тижня», «Столичные новости», «2000» та інші.

Олександр Рутковський був одним із небагатьох українських дослідників кінематографа, які розвивали напрямок соціології кіно, що знайшло вияв у монографіях «Українське кіно: євроформат. Хроніки громадських обговорень 1996–2003 років. Кіносоціологія» та «Українське кіно: ідентифікація у часі. Хроніки громадських обговорень 2001–2003 років» (Київ, «Альтерпрес», 2003, 528 с. і 424 с.).

Тоді ж, на початку 2000-х років, Олександр Рутковський започаткував Бюро української кіножурналістики і став регулярно проводити опитування кіножурналістів і кінокритиків аби сформулювати узагальнену оцінку українського кінопроцесу, виявити і презентувати корпоративну ціннісну шкалу, якої дотримується та медіаспільнота, яка професійно покликана практично формувати у суспільстві ставлення до кінематографії як такої.

2007 року було видано упорядкований Олександром Рутковським «Український словник-довідник екранних медіа: лексикон кіно, телебачення, відео та Інтернету» (Київ, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, 302 с.), що містив близько двох тисяч термінів і ключових понять з галузей історії, теорії, поетики, науково-природничих засад, технологій, творчих професій, менеджерських і соціальних функцій сучасного екрана. Только на https://vullkan-platinumclubslots.com/ бонусы за регистрацию.

Багато літ Олександр Рутковський брав активну участь у житті Спілки. Він очолював низку спілчанських Комісій, був секретарем Правління НСКУ, ініціатором численних творчих заходів, тематичних кінопоказів і громадських обговорень, присвячених стану українського кінематографа і культури.

Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким, друзям і колегам Олександра Рутковського.

Сергій Васильєв

Пішов із життя Олександр Рутковський