Підсумки ХХІІІ МКФ «КРОК–2016: У рідній гавані»
23.11.2016

20 листопада 2016 року у Червоній залі Будинку кіно відбулася урочиста церемонія вручення нагород ХХІІІ-го Міжнародного фестивалю анімаційних фільмів «КРОК–2016: У рідній гавані».
В конкурсі фестивалю брали участь 75 фільмів, що представляли 28 країн. Вони були поділені на дві категорії. 45 фільмів були представлені у категорії «Студентські фільми», 30 – у категорії «Дебюти».
Україну на фестивалі презентували сім анімаційних робіт:
- «Мамо», реж. Тетяна Полянська,
- «Горілка», реж Клім Климчук,
- «Колискова», реж. Неля Білик,
- «Балада про великого Педагога», реж. Ганна Кривоніс,
- «Сонце, місяць та зірки», реж. Аліна Казак,
- «За небокраєм», реж. Максим Соболевський,
- «Кобзар 200», реж. Богдан Шевченко.
За підсумками перегляду чотирьох блоків конкурсної програми, журі фестивалю «КРОК–2016: У рідній гавані» відзначило такі анімаційні роботи.
- Гран-прі «КРОКу» отримала італійська анімаційна стрічка «Мерло» Марти Дженнарі та Джулії Мартінеллі.
- Призом за найкращий фільм у категорії «Дебюти» було відзначено російську стрічку «Зозуля» Діани Вєліковської.
- Приз за найкращий фільм у категорії «Студентські фільми» отримала стрічка «Країна ковбоїв» Давида Штумпфа (Словаччина).
- Спеціальний приз журі «За найкращий фільм для дітей» було вручено стрічці «Я не мишеня» Євгенії Голубєвої (Великобританія).
- Спеціальний приз журі «За витонченість» отримала французька стрічка «Два друга» Наталії Чернишової.
Також було вручено три дипломи:
- фільму Клое Альє «В усьому різноманітті» (Бельгія) – «За різноманітність»;
- фільму Свєтлани Разгуляєвої «Чому банан огризається» (Росія) – «За хвіст як обставину, що обтяжує»;
- фільму Тетяни Полянської «Мама» (Україна) – «За втілення ідеї взаєморозуміння в родині».
Оцінювало роботи журі, до складу якого увійшли українські режисери-аніматори, художники, викладачі, відзначені чималою кількістю міжнародних премій та нагород:
- Євген Сивоконь, легенда української анімації – Голова журі,
- режисер Манук Депоян,
- режисер Олена Касавіна,
- режисер Степан Коваль,
- режисер Олег Педан.
У своєму виступі голова журі Євген Сивоконь відзначив високий рівень робіт фестивалю, наголосивши на тому, що бути відібраним на «КРОК» – це вже чималий здобуток. На жаль, частина дуже добрих стрічок залишилася без нагород, додав він, оскільки призів завжди менше, ніж якісних фільмів.
Члени журі у своєму рішенні намагалися бути об’єктивними, зберігаючи при тому власний, суб’єктивний, погляд на мистецтво анімації, який у кожного свій, адже у мистецтві – на відміну від спорту, де є очки і секунди, – відсутні чіткі критерії, зазначив пан Сивоконь.
У свою чергу член журі Степан Коваль додав, що дуже важко було оцінювати українське кіно, оскільки серед членів журі були і викладачі тих студентів, роботи яких були представлені у програмі. Такі викладачі не брали участь в оцінюванні робіт, наголосив пан Коваль.
Степан Коваль вручив диплом фестивалю режисеру Тетяні Полянській, яка у своєму виступі подякувала команді «КРОКу», викладачам і своїй родині.
Почесним гостем цьогорічного фестивалю була швейцарський режисер, аніматор, художник Ізабель Фаве, володарка міжнародних премій та нагород. В рамках «КРОКу» вона представила ретроспективу власних фільмів і програму фільмів для дітей, провела творчу зустріч із глядачами і майстер-клас «Розповіси мені історію».
Однією з найяскравіших подій фестивалю став показ вітчизняного повнометражного анімаційного фільму «Микита Кожум’яка», який представили режисер Манук Депоян і актор, режисер-постановник окремих сцен фільму Віктор Андрієнко. На показі стрічки у Червоній залі Будинку кіно зібралося понад 700 дітей та їхніх батьків, які із ентузіазмом сприйняли стрічку.
На показі «Микити Кожум’яки»
Також в рамках фестивалю відбувся Вечір пам’яті Президента фестивалю «КРОК» Едуарда Назарова – режисера і художника, автора анімаційних фільмів «Жив-був пес», «Пригоди мурахи», «Мартинко» та інших, які отримали широку любов глядачів і увійшли до світової скарбниці анімаційного мистецтва.
ХХІІІ-ій Міжнародний фестиваль анімаційних фільмів «КРОК–2016: У рідній гавані» тривав у київському Будинку кіно з 18 по 20 листопада 2016 року.
Засновники фестивалю: Міністерство культури України, Державне агентство України з питань кіно та Національна спілка кінематографістів України.
Фестиваль «КРОК–2016: У рідній гавані» відбувався за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Департаменту культури Київської міської державної адміністрації та під патронатом Посольства Швейцарії в України.
Сергій Васильєв