f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Згадуємо видатного українського кінооператора Вадима Іллєнка!

04.04.2024

Стелла Кломінська

НСКУ, кінознавиця, редакторка, хронологиня

День народження цього видатного творця я відзначаю двічі – 3 квітня, коли він справді з'явився на світ у Черкасах, та другий за офіційною датою його реєстрації 3 липня 1932 року, (Новомосковськ, Дніпропетровська область, УРСР) ЛЕГЕНДАРНИЙ РОДОНАЧАЛЬНИК ЗНАМЕНИТОЇ КІНЕМАТОГРАФІЧНОЇ ДИНАСТІЇ!

У 1961 році Вадим Іллєнко зняв свою найвідомішу операторську роботу у фільмі режисера Віктора Іванова «За двома зайцями». Але в нього були й інші чудові операторські, режисерські, сценарні та акторські роботи. А от, на зйомки інтерв'ю для телебачення, він якось не дуже був щедрим... Я задумала про нього передачу до майбутнього ювілею (його 60-річчя), домовившись попередньо по телефону про можливі зйомки - або в Будинку кіно, або в інституті, або у нього вдома.. Вадим Герасимович вислухав мої пропозиції і сказав:

"Передзвоніть мені за тиждень. Я подумаю". Я вирішила, що знову відмовиться. Коли я йому зателефонувала, він повідомив, що найближчим часом перебуватиме в Нових Санжарах Полтавської області, зніматиме фільм "Цвітіння кульбаби" (режисер Олександр Ігнатуша) і запрошує нашу знімальну групу приїхати туди і записати з ним інтерв'ю.

Знаючи, як неохоче наше керівництво йде на відрядження для зйомок київських кіношників (мовляв, дочекайтеся, коли гурт повернеться до Києва) – я почала щось пропонувати інше. Але Вадим Герасимович стояв на своєму. Більше того, назвав конкретне число і навіть приблизний час, коли ми повинні бути на знімальному майданчику. Яка ж я йому вдячна, за цю його наполегливість! Завдяки їй ми зняли дивовижні кадри, відчули приголомшливі почуття та отримали прекрасний сплеск емоцій…

Отже, відрядження все ж таки відбулося. Ми приїхали на майданчик, коли знімався епізод у полі... Там мала пройти похоронна процесія... І на сьогодні все... Перші думки - досада та розчарування. Тому пропоную відразу записати інтерв'ю та розбігтися. "Ні, ні, - пізніше". Явно до чогось готується...

І ТУТ ПРИЛІТАЄ ГВИНТОКРИЛ. Вадим Герасимович як оператор-постановник, злітає на гелікоптері з важкою кінокамерою в руках, і звідти знімає процесію, хвацько перехилившись з кабіни. Він знімає епізод, ми з землі знімаємо його у гелікоптері, потім наш оператор Станіслав Липницький сідає у кабіну, піднімається в небо і знімає плани процесії та самого Вадима Герасимовича. Адреналін зашкалював. Хоча мене вистачило лише на пробіжку, зігнувшись під працюючим гвинтом та на 30-секундне сидіння у шумній кабіні. Звичайно, було кілька дублів і запис інтерв'ю на землі, і смачний обід, і багато всього приємного та корисного в товаристві красивої та мудрої людини. Ось такого, каскадера, ні, скоріше, супермена, що звісився з вертольота, я і запам'ятала назавжди. Хоча часто бачилися і в інших ситуаціях. Але ця зустріч врізалася в пам'ять! Адже це він сам продумав і зрежисерував мою програму, задавши тон, придумавши хід і створивши настрій.

СВІТЛА ПАМ'ЯТЬ ТАЛАНОВИТІЙ ЛЮДИНІ!!!

Фільмографія

https://www.facebook.com/photo/?fbid=7401771386602991&set=pcb.7401784279935035