"КІНО ФОРМУЄ СПОГАДИ, А СПОГАДИ ФОРМУЮТЬ НАС..."
11.03.2024
Sergiy Trymbach
НСКУ, Українська кіноакадемія
Це дуже важлива і точна теза з виступу українського Оскароносця МСТИСЛАВА ЧЕРНОВА на церемонії в Лос-Анджелесі. Так, кіно значною мірою формує образ світу, який і успадковується наступними поколіннями.
Пам'ять про ХХ століття це передусім кінематографічна пам'ять. Незрідка вона набивалась і забивалась фальшивими і облудними наративами й ситмволами, та досить було постати, скажімо, "Тіням забутих предків" - і, хоч не одразу, а брехлива позолота починала жухнути й опадати. Це так нині очевидно. Особливо коли сидиш у залі, де всуціль молоді глядачі (повнісінький великий зал Будинку кіно), а на екрані Карпатські гори, Іван та Марічка, тривожний гул трембіт...
Отак великі митці усе ж міняють історію. Вони не вміють стріляти, але їхній зір сягає цілей, які ніхто й ніколи не бачить...
Промова Мстислава Чернова під час отримання премії "Оскар" у Лос-Анджелесі.
“Це перший український “Оскар” в історії. Я вдячний. Але я, напевно, перший режисер на цій сцені, який хотів би ніколи не робити цього фільму, не виходити на цю сцену. Якби я міг обміняти цей “Оскар” на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста, щоб росіяни ніколи не вбивали десятки тисяч моїх співвітчизників…
Та я не можу змінити історію, не можу змінити минуле. Проте ми всі разом — а серед вас зараз найталановитіші люди світу — ми можемо розставити в історії все на свої місця, щоби правда перемогла. І щоб загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, ніколи не були забуті. Тому що кіно формує спогади, а спогади формують історію".
На фото: Мстислав Чернов на церемонії вручення Оскара і під час роботи. За посиланням: