f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

"ЛЮДИНА НЕ ЗДАТНА СТВОРИТИ ЩОСЬ ПО-СПРАВЖНЬОМУ ВАРТІСНЕ, ПОКИ НЕ ДОСЯГНЕ 80-РІЧНОГО ВІКУ..."

21.11.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Це із привітання одного кінокласика, АКІРИ КУРОСАВИ (1910-1998), іншому, ІНГМАРУ БЕРГМАНУ (1918-2007). Вітання із 70-літнім ювілеєм шведського режисера.

У листі Куросави є обгрунтування такої думки, яку й адресую усім українським кінематографістам, усім митцям, кому вже під 80, чи понад 80!

Цитую: "В Японії був великий художник Тессаї Томіока, який жив в епоху Мейдзі (кінець ХІХ століття). В молоді літа він створив багато чудових картин. Одначе коли йому виповнилось 80 років, він раптом почав писати набагато краще, аніж раніше, ніби у нього почався період неймовірного розквіту. Коли я бачу його картини, мене переповнює усвідомлення того, що насправді людина не здатна створити щось по-справжньому вартісне, поки не досягне 80-літнього віку.

Людина народжується дитиною, стає хлопчиком, проходить пору юності, потому зрілого віку, і, нарешті, перед тим, як завершити свій життєвий шлях, знову повертається в дитинство. Я думаю, це ідеальний спосіб життя. Сподіваюсь, Ви погодитесь,- звертався Куросава до Бергмана,- що людина здатна творити справжнє мистецтво вільно, не озираючись ні на кого, тільки вступивши в друге дитинство. Мені зараз 77 років, і я певен, що моя справжня робота тільки починає набувати форми. Давайте триматись разом в ім'я кіномистецтва".

У підсумку Куросава прожив 88 літ, Бергман - 89.

80-літнім Куросава поставив фільм "Сни", у 81 - "Серпневу рапсодію". У 83 - свій останній фільм під красномовною назвою "ЩЕ НІ". Герой стрічки, професор, на свій день народження влаштовує свято, яке так і називається: ЩЕ НІ, себто ще живий і при здоров'ї та спроможності жити і творити. Людина ніби ховається у схованку і не показується смерті, яка вже його, можливо, й шукає.

Бергман у 85 поставив свій останній фільм - "Сарабанда" (2003), а в театрі після 80-ти кілька вистав, серед яких "Привиди" за Генріком Ібсеном...

Отож, не згортаймо крила, пані і панове! Політ триває, час набирати висоту... На фото: Акіра Куросава та Інгмар Бергман

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach