f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«І ЗА ЧАРЧИНОЮ ХМІЛЬНОГО СУПОКОЮ ЗГАДАЄМО ЧИЄСЬ СУМНЕ ВІКНО...»

08.11.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

7 листопада - День народження поета і кінорежисера МИКОЛИ ВІНГРАНОВСЬКОГО (1936-2004).

Вірші Вінграновського - диво простоти і суголосності. Учень Олександра Довженка, він любив Природу, чув її у кожному шелесті кожного дерева, яке видавалось йому проблиском у якийсь інший світ. У кожній травиночці, у падолисті осіннім, коли випрозорюється повітря і видко на всі чотири сторони - аж ген до самої Гамерики.

І жінок любив як диво-подивенне тієї самої Природи, а чи й самого Бога. Колись почув від нього:

- Коли я приїхав із ВГІКа, з Москви до Києва, то перші місяць-два ледь не здурів… Просто шаленів: кожна дівчина, що йшла назустріч, це було щось надзвичайне, що піднімало в мені усе, чим я жив і чим мріяв.

- Так і в Москві ж багато молодих жінок,- з недовірою перепитував я,- вершки дівочі з усієї есесерії.

- Не такі,- вигукував Вінграновський своїм неповторним голосом,- не такі!

Вся Україна була - така, така, як треба, любив її Поет до самозабуття. У кожній порі року. Й умів те подати у Слові, кожне світилось й означувалось глибиною, проміряти яку ніхто не годний. Лишень поети. І народ український, в якого є історичне прокляття, одігнати яке Вінграновський прагнув над усе.

Є Віра. Є Свобода. Кров і шмаття.

Естрада, сало, космос, кавуни.

І є народ, в якого є прокляття,

Страшніші од водневої війни.

Сьогодні чергова серія проклять сунеться із півночі і сходу, і у вечоровій тиші я тихо шепочу сотворенні Поетом слова, проганяючи ними почорнілі од зненависті тіні.

І раптом пригадую простий тобі вірш Вінграновського - про кавуни. Він же з Півдня, де пізнє літо і рання осінь це баштановий блиск кавунів (у Довженковій «Землі» як вони понадимали свої передрожденні животи!), блиск, що фонограмно (і програмно!) переходить у солодкий хрумкіт, а то, може, й грізне гримкотіння ружжа діда, який сторожує баштан і надсилає до небес попередження хлопчакам, які котнули з баштану кілька натхненних виробів природи.

Утім, Вінграновський - не про це. А про сум від того, що й осінь минає, разом з баштанним і помідорним дивом, разом з листячком шовковиці, що приземляється і виструнчується, яко телятко з опущеним вушком.

А там і капусти риплять од перших морозців, римуючись із стручками акації, що супроводжують твої походеньки за місто чи село. Такі суто прозові деталі і детальки, і кожна поблискує поетичним вогником, ніби свічечка, що притягує до себе, що приголублює душі...Опісля тієї проходки вечеровою красою нас чекає умиротворення рідного дому, і стіл, де владарюють споконвічні і неубієнні хліб, вареники і вино хмільне…

А у фіналі - таке просте диво: за чарчиною раптом «згадаємо чиєсь сумне вікно». Вікно, за яким поселились біль і туга.

Він так ясно окреслюється, отой прямокутник віконний, що тримається на хресті, який благословить скляну і вже пригаслу далину. Пригаслу й сумну. І поволі, у тій далечі, проступає мені лик Вінграновського: він живе у тім часо-просторі, він ним владарює…

З Днем народження, дорогий Миколо Степановичу! Не полишайте нас, прихищайте нас! Ваше Слово підносить нас, українців, увись піднебесну, де вже зась злотворній силі…

Так швидко відминули кавуни,

Відчервоніли з ними помідори,

І тишком-нишком ожили млини,

З шовковиць лист, з шовковиць лист учора

Упав тихенько, вухо опустив,

Як цуценя чи як руде телятко.

Риплять під інеєм останні капусти,

Стручки акації тремтять уздовж посадки.

Ми сядемо за хліб, і за вино,

І за вареники з картоплею пухкою

І за чарчиною хмільного супокою

Згадаємо чиєсь сумне вікно.

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach