f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЗНИКЛА БРЕХНЯ, РАНІШЕ ПОВИНЕН ЗНИКНУТИ СТРАХ…»

17.08.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Видатному історику ЮРІЮ ШАПОВАЛУ- 70!

Це вже два тижні минуло, як тая дата гримкнула. Два тижні п’ю твоє здоров’я, дорогий Юрію Івановичу. Востаннє кілька днів тому у Будинку кіно, де історик пригощав мене історичним віскі, а я його не менш історичною київською котлетою.

А ще подарував мені Шаповал новенький двотомник із циклу «Митці на прицілі» - увесь присвячений Олександру Довженкові (видавництво «Фоліо», 2022). Тут документи спецслужб, які супроводжуються розлогими коментарями та не менш розлогими й глибоко аналітичними розділами історика. Розкішне видання, хоча не без сумовитості - у ролі донощиків, сексотів виступали незрідка найближчі Довженкові друзі. Ото вже епоха була… І чи ж вона скінчилась?

Юрій Іванович закінчує свою книжку цитатою з Довженка - ті слова можете прочитати у заголовку цього тексту. Чи не в цьому і полягає робота історика - надавати правдиві версії історії, які допомагають убивати страх.

Робота Шаповала на те й спрямована, тим більше, що в центрі його інтересів політична історія страхітливого, жахітного ХХ століття. Він виводить «білі плями» з української пам’яті, одкриваючи сторінки «великого терору» й українського Голодомору, стосунки поляків та українців, архівні холодини Михайла Грушевського і Миколи Хвильового. Не минає й партійних керівників часів УРСР, з керівниками спецслужб включно. Та що там - десятки, сотні праць, бібліографічний опис займе кілька сотень сторінок. Трудоголік, трудові голи забиває у всіх історичних матчах, в яких бере участь.

Кінематографічних і телевізійних у тому числі. Консультант багатьох фільмів і телепрограм, автор і співавтор так само багатьох стрічок. Серед них:

Цар і раб хитрощів. Микола Хвильовий» (2009, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Соловецький лабіринт» (2010, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Три таємниці Шумського» (2010, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Винниченко (без брому)» (2011, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «На порозі історії. Михайло Грушевський» (2012, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Світ Максима (Максим Рильський)» (2013, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Місце пам'яті Биківня» (2013, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Довженко у вогні» (2014, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Тиша і грім. Василь Симоненко» (2015, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

• Документальний фільм «Іван Драч. У пошуках Маройки» (2016, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий).

Дай, Боже, здоровля, сил і натхнення Юрію на многії ще і премногії труди і дні. Ну і часинки на дружнє чаркування і спілкування. Як от се ми (на фото) з Юрієм нещодавно на ювілеї видавництва «Комора». У цьому видавництві, до речі, готується побачити світ книжка Гелія Снєгирьова «Набої для розстрілу». Моя передмова, а післямова і коментарі Юрка Івановича…

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach