f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«БУДЕ ПО-НАШОМУ… НЕ СЬОГОДНІ - ТАК ЗАВТРА!»

16.07.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Сьогодні, 16 липня, День народження АДИ РОГОВЦЕВОЇ.

Натхнення і Доброї роботи на многії ще літа, дорога Адо Миколаївно!

Дивовижна Актриса, Людина, Жінка, Мати...

РОГОВЦЕВА належить до митців, які не просто образи дарують нам, а й світогляд, кут бачення світу, а іноді й долю. Вона справжня Зірка - нею не тільки захоплюються, за нею йдуть, їй наслідують…

Унікальна творча біографія! Уперше знялася в кіно 1956 року, у фільмі «Кривавий світанок» режисера Олексія Швачка, екранізації повісті Михайла Коцюбинського Fata morgana. Швачко із старшого режисерського покоління, працював ще у 1920-ті,із самим Довженком. Мені він розказував так: «На роль Гафійки взяли Адочку Роговцеву, ще студенточку… Таку ча-арівну!- трохи протяжно говорив Лесь Филимонович,- таку молодесеньку! Тільки в одному епізоді Гафійка мала бути напівоголеною. Адочка відмовилась: не буду я… Ми запросили дублерку. Ада прийшла на зйомку, побачила ту дублерку і сказала: ні-ні, я сама тут знімусь…

Епізоду такого у фільмі немає, тоді з напівоголеністю було строго - не тільки в радянському кіно. А Гафійка-Роговцева є - і це справді чар якийсь: молодості, юної жіночності, наївності і мудрості - все в одній екранній людині. Поруч студентки в кадрі були Мар’ян Крушельницький, Лілія Гриценко, красень Юрій Панич в ролі Марка Гущі, Алєксандр Вертинський… Та найбільше запам’ятовується, найбільше зір притягує саме юна Роговцева. Недарма ж їй довірено сказати у фіналі ключову фразу, опісля поразки народного повстання: «Буде по-нашому! Не сьогодні - так завтра!».

І знаєте, що? Минуло стільки літ - і в кадрі те саме обличчя актриси! Хіба що погарнішало - ще більше… Те, що називається Зберегти обличчя - це про АДУ РОГОВЦЕВУ.

Вона народилась в гетьманській столиці, у Глухові. Там ще скіфи колись були, там Гетьманщина, там Олександр Довженко навчався… Там історія прозирає крізь кожне вікно і двері. Одна із версій назви міста - воно стоїть глухо, міцно, не підступись. От ся кріпость чується в Аді Миколаївні. В її житті траплялися страшні випробування, одначе вона не просто вистояла у кожному з них, а робилася ще міцнішою, і ще молодшою. Може тому, до речі, актриса належить до тієї рідкісної породи жінок, які не приховують свій вік; а чого його приховувати - все’дно ми бачимо те, що бачимо: молода і прекрасна жінка!. Жінка, яка світиться талантом жити, Бути - без фальшувань і декорованого обману. Справді, у ній прозирає містична сила буття, сила, в якій з журбою радість обнялася, в якій є увесь спектр гіркого, трагічного й оптимістично-радісного водночас.

І нині, у це страшне лихоліття, Ада Роговцева є втіленням гідності, людської та національної. Це ж вона заявила, ще до війни (цитую за газетою «Дзеркало тижня»): «Ніяких переговорів з цим ворогом (Росією.- С.Т.) бути не може. Не смійте торгувати нами! Не смійте у черговий раз повертати Україну на круг зрадництва!». А дехто, таке враження, був готовий на той круг повернути… Не дозволить Ада Миколаївна, не дозволить. Ось чому нація повинна мати авторитетів - без них влада почувається важняком, попри наявність у ній гнилі і сморідних вонючок. А так знатиме своє місце…

Радіймо сьогодні: АДА РГОВЦЕВА НАРОДИЛАСЬ!

На фото: Ада Роговцева у фільмі «Кривавий світанок»; і - поза фільмами і виставами.