f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ВІН Є. ВІН ПОРУЧ…

15.04.2023

Sergiy Trymbach

15 квітня - День народження РОМАНА БАЛАЯНА!

Дорогий Романе, найщиріші вітання!! Сил, здоров’я, натхненння на многії ще і премногії літа! А починався шлях у мистецтво, у кінорежисуру як?

Директор школи, де навчався юний Роман Балаян, спрогнозував його майбутнє: «Найімовірніше, стане пастухом». Майже вгадав, коли запропонувати аналогію пастуха та режисера, що випасає стада акторів та іншої кінематографічих персоніфікацій.

Утім, Балаян ще тоді, дізнавшись про віщування директора, внутрішньо для себе спроектував інші горизонти: «Я ж напевно знав, що пастухом не буду. Починаючи з восьмого класу, втокмачив собі в голову, що буду артистом. Чого раптом вирішив так уже не пригадую. Можливо тому, що мама була дуже артистична, співала здорово, грала в любительських виставах у селі Керт, де минуло моє дитинство...». А пізніше, влаштувавшись статистом в Степанакертський театр (по блату, дядько Романів працював там головним адміністратором), подумав, що, мовляв, ні, буду режисером.

Сидячи якось на репетиції в залі, де владарював режисер, спостерігав за тим, як той командував артистами. «Послухай, дурню, я ж тобі сказав - виходиш з правої куліси... А ти, теж мені, пріма, ти давай тут плач, а не…». Ну, і в такому командному ключі й далі. «Ага,- подумав собі Роман,- у його ж власному самоіронічному переказі (а без іронії та самоіронії Балаяна годі собі уявити), - ось вона, царська професія, ось воно моє!!! Словом, саме тієї миті я поклав собі в голову, що не піду в оцю залежну від когось іншого акторську професію і… зробив крок в режисуру. Ха - Ха - Ха!»

І то вже було справжнє прозріння свого покликання і своєї Долі. І ще - про Долю, про свій вибір у мистецтві.

- У тому сценарії, який я обираю,- говорив Роман Балаян в інтерв’ю Зарі Абдуллаєвій,- кожний персонаж має робити так, як я […] Я захоплююсь тільки тоді, коли спостерігаю за людиною. Помилкові мої уявлення, чи правомірні - не знаю. Однак це - моє, і відступати, я думаю, не має сенсу. Я прагну передати будь-якому персонажу картини за будь-якої ситуації тільки моє власне бачення. Собака, що з’являється в кадрі, мусить чинити так само, як зробив би я в її становищі…».

P.S. 15 квітня, в суботу, у кінотеатрі «Жовтень» відзначатимуть День народження Романа Балаяна. О 14.40, у залі «Гегемон», відбудеться показ фільму «Ми є. Ми поруч» (2021). Одразу по закінченні спілкування з автором стрічки…

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach