f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Мій рідний брат Тарас Денисенко

28.03.2023

Національна спілка кінематографістів України

Олександр Денисенко

23 березня 2022 р.

Сьогодні 23 березня моєму братові, славному акторові України, виповнилося б 57 років. Та не судилося. Не стало брата після важкої хвороби, коли йому було лише 52.

Тепер проглядаючи минуле, розумію, яка прірва була між його високим талантом універсального актора, який умів грати в будь-якому амплуа, володів майстерністю актора-інтелектуала, і багатьма з тих сценаріїв і режисерів, що траплялися йому і були запропоновані.

Безмежно вразливий, проникливий, з темпераментом ланцюгової реакції актор Тарас Денисенко не вписувався в українську культуру того часу, в якому він жив. І граючи ролі, які він себе примушував грати, він мучився і руйнував себе. У ще ХХ столітті після шедевральних ролей у "Високому перевалі", "Кисневому голоді", "Фучжоу", "Якими молодими ми були", "Обвинувачується весілля", "Будемо жити" у нульових роках століття ХХІ, коли фільми знімалися лише за дзвінком до чиновника, йому доводилося грати нульову драматургію. І він страждав. Мучився незмірністю таланту з тим, що з впертістю професіонала змушений був грати в кадрі. І чиновники від кіно робили все, чи вірніше, нічого не робили тоді, щоб постало знову українське кіномистецтво.

Вони й думати не думали, що нищачи наше кіно, вони нищать його творців. А неймовірно високий рівень таланту брата я знав від самого його народження.

Він мав несамовитий, фонтануючий талант в усьому, в літературі, малярстві, режисурі, сценарній справі і в акторстві. І коли моя невістка, вдова брата Санда Мокану у 2018 році монтувала виставку братової творчості після його смерті в Будинку кіно цілий тиждень, щоб та виставка простояла в тому Будинкові кіно лише три дні, бо площі в фойє того будинку вже були здані якійсь торговій ярмарці, якомусь базару в оренду, то вона все одно робила це, так само несамовито і правильно, як робив все мій брат.

Я був на відкритті, я бачив тих, кому незрозумілий мій брат і його творчість, і я переконаний, що все і моїм братом, моєю невісткою, моєю родиною було зроблено правильно, всупереч велінню моди і кон'юнктурі. І хай та виставка і простояла всього лише три дні, але українці могли побачити й насолодитися високим мистецтвом у малярських і поетичних роботах, створених Тарасом Денисенком.

І те мистецтво живе. Воно живе в душах сотень і тисяч українців. Вони безсмертні... Вони не згаснуть, і постануть знову і знову на смерть ворогам і деградації культури. Бо Тарас Денисенко не торгував мистецтвом, не підлаштовувався під чужі шедеври, не копіював і не видавав за своє. Він творив нове. І він все робив до розірви-серце чесно так, як йому казали його завелике для цього світу серце і його українська душа.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=596674152502325&set=pb.100064792354038.-2207520000.