f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Фільм українського режисера Пилипа (Філіпа) Сотниченка «Ля Палісіада» отримав приз FIPRESCI

06.02.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Фільм українського режисера Пилипа (Філіпа) Сотниченка «Ля Палісіада» отримав приз FIPRESCI на Роттердамському міжнародному кінофестивалі, одному з найавторитетніших у світовій ієрархії.

З чим і вітаю щиро молодого і безумовно талановитого режисера. Це його перший повнометражний фільм. Дивно, що тільки перший, оскільки вже сім чи вісім років Сотниченко робить дуже якісні стрічки, і все короткометражні, нагороджені численними фестивальними призами. Скажімо, «Син» (2015), чи «Цвях» (2016), зроблений на стикові ігрового та документального кіно.

До речі, саме от ся невловимість грані між сирим, необробленим життєвим матеріалом, незрідка доволі брутальним, та вже відфільтрованим культурним шаром і визначає, багато в чому, індивідуальний стиль Сотниченка.

Особливо прикметним у цьому відношенні був його фільм «Технічна перерва» (2017). Молода продавчиня за час перерви проживає ціле життя, а точніше це ми, глядачі, дістаємо можливість зануритись в реальність - таку важку, таку пластично мінливу і водночас стереоскопічну. Людське тіло і тіло соціуму тут постають у всій своїй дражливості, максимально чуттєвій…

Нова стрічка режисера, судячи по всьому (картини я ще не бачив), так само прагне відтворення і аналітики важких горизонтів українського соціуму. «Ля Палісіада» - пострадянський нуар, пишуть в анотації, себто чорна кримінальна драма. Події з життя ще 1996 року, події, системність яких досі мало відрефлектована й осмислена, що і є, на моє переконання, однією з причин неготовності нашого суспільства боротися зі злом. Молоді кіномитці, нарешті, вирішили цим зайнятись. Чи ж не тому влада з такою нехіттю ставиться нині до кіно? І цій, і всім попереднім владам, без винятку, суспільство, що займається аналізом і самоаналізом реальності, не потрібне. Та що там - навіть небезпечне.

Виробництво кінокомпанії "ВІАТЕЛ" у співпраці з компанією "Сучасне Українське Кіно", за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

У ролях Андрій Журба, Новруз Хікмет, Олександр Пархоменко, Валерія Олейникова, Олена Мамчур, Олександр Марлєєв. Режисер та автор сценарію – Філіп Сотниченко, оператор – Володимир Усик, продюсери фільму – Галина Криворчук, Валерія Сочивець, Сашко Чубко.

На фото: Постер фільму авторства українського художника Міті Фєнєчкіна. Дизайнер Alex Chepiga; Ф.Сотниченко на зйомках фільму.

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach