ЧИ ВМІЄТЕ ВИ ЖИТИ?
25.01.2023
Довженко-Центр : Dovzhenko Centre
Продовжуємо разом досліджувати українську мелодраму і у наступному випуску нашої кінопрограми «Ніжне, пристрасне, палке» дивимось другу самостійну режисерську роботу Олександра Муратова «Чи вмієте ви жити?» (1970).
Олександр Муратов до того зняв кілька фільмів у співавторстві з іншими знаковими режисерами — «Наш чесний хліб» (1964) з дружиною Кірою Муратовою та «Маленький шкільний оркестр» (1968) з Миколою Рашеєвим.
Сценарій до «Чи вмієте ви жити?» режисер написав разом з батьком Ігорем Муратовим, відомим поетом, який свого часу мешкав у легендарному харківському будинку «Слово».
Значна частина стрічки відбувається саме в Харкові. Камера оператора Олександра Яновського блукає його вулицями та впізнаваними місцями.
Надихаючись італійським неореалізмом та французькою «новою хвилею», Муратов зафільмував нетипову для СРСР мелодраму, яка доречніше вписується у традиції тогочасного західноєвропейського кіно, ніж кіно радянського. Тут і велика увага до стосунків між чоловіком та жінкою, і дослідження міського побуту та простору, і теми самотності та екзистенційної кризи, і незвичні для тогочасного радянського кіно вишуканість та естетизація кадру і портретів людей на екрані.
Водночас у фільмі є традиційна для муратівського кінематографу боротьба між романтизмом та прагматизмом.
Подивившись «Чи вмієте ви жити?», Сергій Параджанов, начебто, захоплено назвав його прикладом міського поетичного кіно. Радянські ж цензори угледіли у стрічці «буржуазні» мотиви та «абстрактний гуманізм». Зрештою, фільм було тиражовано лише на трьох копіях і він фактично не знайшов свого глядача, залишаючись й донині одним з прихованих шедеврів українського кіно.
У рамках нашої кінопрограми ви переглянете оригінальну українську версію фільму, відреставровану у 2011 році.
Не пропустіть, адже її зараз можна побачити лише у KINO42.
Квитки за посиланнями: https://cutt.ly/s9yDBSB