f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«ТИ ПРОЩАВСЯ, СИНУ, ТИ ПРОЩАВСЯ…»

22.01.2023

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Загинув син поета Станіслава Чернілевського - так само поет Ілля Чернілевський. Трагіка цієї смерті, що сталась у травні минулого року, у донецьких степах, є непроминущою, передусім для матері й батька, усієї родини. Оприлюднені вірші загиблого Поета, доти маловідомого, вразили своєю пронизливістю, справжністю, поетичною досконалістю… Вразили навіть самого Станіслава, про що я чув від нього самого.

Нагадаю, смерть чигала над Чернілевськими давно. Лютневої майданної ночі 2014-го вона прилетіла у вигляді кулі, аби прошити тіло Станіслава. Праву руку передусім, робочу руку Поета. Довго лікувався, усе ж вилікувався. Це поранення, перебування батька на лінії вогню було, наскільки я знаю (від самого Станіслава) одним із основних мотивів рішення сина піти, добровольцем, на війну…

Після публікацій віршів Іллі Чернілевського (попереду буде книга) - нині публікація віршів (написаних упродовж 2021-22 років) Чернілевського Станіслава. Публікатор - харківський журнал «Березіль» (2022, №4, з передмовою Максима Стріхи).

Серед віршів 2021-го - просто вражаючі передчуття воєнної чорної біди. Яка вже поселилась в тілі України, уже тривала, хоча далеко не всі українці те відчували. Станіслав чув, відчував. Рівно за рік до загибелі сина Станіслав, 14 травня, написав:

Все, що ми відкрили поза Богом,

буде і вбивати з відкриття.

В попіл - кобзарі й газетярі.

коли ворон скряче на зорі.

І вже зовсім приголомшливе (писано у серпні 2021-го):

Сини мої, важкий вам час надходить.

Що виверне з людини день новий?

Монарх небес ще стягне свою подать, як схибить сувимірок світовий […]

Не відаю, як судженість пов’ється,

та я ще неухильність перейму -

і череп мого сина насміється

над долею, що випала йому.

Так, батько вже тоді навперейми лихій долі сина рухався, аби той міг насміятись над рокованим сюжетом. Одначе ж у смерті свої інструменти протидії поетовому слову, його закляттю.

Й потому, уже серед поезій 2022 року, віршовано-документальне відтворення останньої телефонної розмови із сином, який тримав слухавку, знаходячись в окопі під Авдіївкою. Розмови, які нічим, здавалось би, не віщувала трагічного обриву зв’язку - уже навіки. Хоча коли йдеться про війну, про поле бою - тут кожен подих може бути останнім. Одначе ж ти завжди у подібних випадках, коли над рідною душею й тілом кружляє смерть, ти її замовляєш-одвертаєш од самого роду свого і народу - і віриш у чудодійність і чудодайність слова. Особливо ж коли ти поет, віщун, заклинатель енергій небесних.

Що мучитиме тепер завжди - і про це вірш Станіслава - як міг не відчути того, що знав твій син: що смерть уже в метрах і сантиметрах від нього. Ох, те «куце слово» - чомусь таким воно сприйматиметься завжди. Бо те слово останнє вкрилось «іскровими відблисками крови крізь червоні промені від сліз»…

Читав я твій вірш, Славку, і плакав сам. Але говори, говори, пиши - аби хоч трохи того стужавілого болю витягнути з глибин душі, може хоча на дещицю той біль поменшає.

Станіслав Чернілевський

В повечір’я вичахне тріща вся.

Свист, і рев, і шваркота громів.

Ти прощався, сину. Ти прощався… Ти прощався!

Я не зрозумів.

Бліндажеве видиво в планшеті

Розмивалось в обрисах речей

- І, неначе стріли в рикошеті,

промені скровіли з-під очей.

Ти курив цигарку,

Знервувався,

Як спитав я…

- І не до второп видалось,

що ярова трава вся вишарпом рвонулася в окоп.

І… лиш куце слово вечорове та спізнілий здогад

- на розріз! -

іскровими відблисками крови крізь червоні промені

- від сліз…

Завтра телефон твій занімів.

Як же, Боже, я не зрозумів?!

28, 30 2022, Київ Відтак ще один, короткий і пристрасний вірш-прокляття, країні, народу, який звіром став.

Ще драконові зуби насіє.

Ще біди та й біди та й біди з кланцаків.

Будь ти проклята, суко Росіє!

Будь ти проклята наскрізь віків!

6.06. 2022, Київ Примітка: кланцаки, кланці - ікла, зуби.

На фото (з відкритих джерел): Станіслав Чернілевський

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach