f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ДЕРЖКІНО ЦЕ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИЙ МАЙДАНЧИК ДЛЯ УПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ ЦІННОСТЕЙ ІМЕНІ ПУТІНА

15.11.2022

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Теза з мого виступу на засіданні парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, яке завершилось годину тому.

Засідання було присвячене відомій усім ситуації, пов’язаній з повномасштабним вторгненням Держкіно на територію суверенного Національного центру Олександра Довженка. А далі все за путіним: нравіцца - нє нравіцца тєрпі мая красавіца. І, як і в ситуації з Україною у путіна, ошибочка вийшла і у Кудерчук: колектив Довженко-центру не побажав терпіти гвалтівної наруги, і повстав.

Засідання Комітету (його вів Микита Потураєв) почалось з констатації: голова Держкіно Кудерчук не з’явилась. На попередньому засіданні цього ж комітету 26 серпня вона теж плюнула парламентаріям в очі (не буквально, звичайно), достроково залишивши засідання. Заступник голови Держкіно Юлія Шевчук заступилась за начальницю: в графік її ділового життя це засідання не вписувалось. Ви уявляєте, чим би закінчився подібний демарш у будь-якій з європейських держав? Утім, Комітет усе ж проголосував рішення щодо звернення в Кабінет Міністрів розглянути питання стосовно відповідності Кудерчук займаній посаді.

Хоча зрозуміло: Кудерчук може плювати на все і всіх, оскільки вага тих, хто стоїть за нею, перевищує вагу не тільки Комітету, а й всього українського парламенту (іншого пояснення поведінки знахабнілої чиновниці я не бачу).

Найсмішніше, що могла сказати - і сказала - Юлія Шевчук: Держкіно відкрито для діалогу. Ага, ми в цьому уже стільки разів переконувались. В ситуації з ініційованою реорганізацією Довженко-центру зокрема.

У своєму виступі продюсер Денис Іванов сказав, що ситуація ця є ганьбою, вона вийшла далеко за межі України і тим самим ганьбить державу, усю країну. «ЗГАНЬБИЛИСЬ НА УВЕСЬ СВІТ!» - сказав Денис. Далі він сформулював основні вимоги громади.

1. Відмінити наказ Держкіно щодо реорганізації Довженко-центру. 2. Затвердити рішення конкурсної комісії щодо призначення Олени Гончарук гендиректором Довженко-центру. 3. Відставка керівництва Держкіно України. 4. Вироблення дорожньої карти розвитку не тільки Довженко-центру, а й кінематографа в цілому. Зокрема забезпечити чесні прозорі конкурси, вибори нового складу Ради з кінематографії при Держкіно, Ради, яка нині, за словами Іванова, по суті справи є співучасником рейдерських атак…

Слідом виступив міністр культури та інформполітики Олександр Ткаченко. Він повідомив: напередодні ініціював зустріч керівництва Держкіно і Довженко-центру (далі ДЦ). Бо, додав міністр, «склалась ситуація, яка нам справді не личить». У підсумку було вироблено кілька пунктів подальших дій. 1. Зупинити процес реорганізації Довженко-центру (не зрозуміло, правда: зупинити, себто скасувати, чи призупинити?

- С.Т.). 2. Забезпечити проведення аудиту роботи ДЦ. 3. Домогтись, щоби ДЦ отримав статус національного закладу культури (бо у назві слово Національний є, а юридичного статусу немає). 4. Реорганізація ДЦ із держпідприємства у державну установу (це забезпечить повноцінне бюджетне фінансове фінансування архіву і унеможливить претензії того ж Держкіно щодо уявної «збитковості Центру; утім, ця ідея не така однозначна.- С.Т.). 5. Створити групи фахівців для експертної оцінки фільмової колекції ДЦ.

Олена Гончарук, яка, по суті справи, продовжує керувати ДЦ і боротьбою з Кудерчук і компанією, у своєму виступі трохи скорегувала озвучені Ткаченком тези. 1. Наказ Держкіно щодо «реорганізації ДЦ має бути скасованим (а не призупиненим). 2. Статут ДЦ досі не затверджений Держкіно, й відтак не зрозуміло, які ж повноваження установи. 3. Накази щодо увільнення Гончарук і призначення гіпнотизерки Каждан мають бути скасовані. 4. Має бути розроблений документ щодо Національного статусу ДЦ. 5. Щодо комісії, яка має зробити експертизу фільмофонду ДЦ. Треба говорити лише про звірку наявності фільмових матеріалів (так! Бо ж тут хитрість з боку Держкіно - перебрати колекцію і щось викинути.- С.Т.). 6. Рішення Держкіно щодо майбутніх виборів нового гендиректора ДЦ слід відкласти, оскільки на сьогодні не зрозуміло, про яку (які) організації йдеться - директора чого і кого мають обирати (як обирають нині - ми знаємо).

Було чимало інших нюансів, про все не розкажеш тут. Голова Комітету Микита Потураєв запропонував у найближчий час провести слухання (на рівні Комітету) щодо напрямків діяльності Довженко-центру. Ця пропозиція була прийнята. Я запропонував включити у порядок денний таких слухань і ситуацію щодо кінематографа в цілому - вона катастрофічна. І йдеться не тільки про пошук внутрішніх ресурсів, а й про співпрацю із зарубіжними кінокомпаніями. Чи спроможне нинішнє керівництво Держкіно на щось подібне? Риторичне питання… Почутим я не був, на жаль.

Словом, Держкіно, за посередництва і тиску Ткаченка, трохи відкотилось назад. Одначе ж громадо, НАША БОРОТЬБА З МОРАЛЛЮ І МЕТОДОЛОГІЄЮ УПРАВЛІННЯ ІМЕНІ ПУТІНА, яку демонструє нині Кудерчук і компанія (абсолютна непрозорість рішень, що приймаються, повне ігнорування думки експертного середовища, кіноспільноти в цілому, залякування, з використанням силових органів і т.д.), МУСИТЬ ПРОДОВЖИТИСЬ! Будьмо пильними, будьмо далекоглядними.

Перемога буде за нами. І тоді після переможного фіналу війни з рашизмом житимемо у вільній крааїні, а не тій (як декому бажається), що буде зшита за лекалами дикого північного сусіда. P.S. На сайті Держкіно з'явилось повідомлення такого змісту:

15.11.2022

Держкіно призупиняє дію наказу від 05.08.2022 №100 щодо реорганізації ДП «Національний центр Олександра Довженка» до завершення експертної оцінки колекцій Центру, проведення повного аудиту його діяльності та обрання нового керівника.

Коментар: на Комітеті заступник голови Держкіно Шевчук сказала, що гіпнотизерка Каждан (вона юристка! - кілька разів повторила Шевчук) продовжуватиме роботу. Тобто наказ про звільнення Олени Гончарук і призначення гіпнотизерки з юридичним ухилом Каждан лишаються чинними. Оце і все, що треба знати і розуміти. Завтра вони прийдуть знову, із силовиками, ще щось відберуть. Аудит уже напевно прописаний в цілому (що все погано у цьому домі), зроблять імітацію перевірки. І т.д.

Отже, після засідання парламентського комітету і озвучених пропозицій нічого, по суті справи, не помінялось. Трохи повільніше рухатимуться, не з такою брутальною швидкістю...

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach