f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ЖИВІ ПРОТИ МЕРТВЕЧИНИ

01.08.2022

Sergiy Trymbach 

НСКУ, Українська кіноакадемія

В Будинку кіно презентували фільм «ВІТЕР ЗІ СХОДУ», дебют у кінорежисурі КАТЕРИНИ СТЕПАНКОВОЇ, досі знаної як театральної актриси (в Театрі Романа Віктюка), театрального режисера (Київський театр на Лівому березі, "Сузір'я" та ін.) і навіть поета (для мене, скажімо, незабутніми є вірші, присвячені пам’яті батька, Костя Петровича Степанкова.

Так, Катерина із родини Степанкова і Ади Роговцевої, родини, яка є власне одним із див нашого життя (Життя!). Того самого Життя, яке нині протистоїть мертвечині на ймення путінської рашки-вурдалашки, яка закидає Україну залізяками, прагне «рєшить аканчатєльно» питання щодо українства: нє било і нєт, одна сплашная расєя.

Про це, саме про це фільм Степанкової. Збираються, один по одному, як у казці, коли персонажі назбируються на війну зі злом, драконом чи якимось іншим паскудством, актори і акторки. Збираються в театрі "Сузір'я", репетирують ролі, приносять реквізит… А далі їдуть на війну, на Схід, на Донбас, у зону бойових дій. Аби обігріти своїм, раз добром нагрітим серцем, своїм талантом бійців фронту. І людей, які живуть у зоні бойових дій і незрідка не мають прихистку. Виступають з поетичними і пісенними концертами, показують фрагменти вистав - здебільшого для невеликих аудиторій і в непристосованих приміщеннях. Інша, на місці Роговцевої, сказала б: даруйте, я так не можу, я Актриса, я… я… Ада Роговцева натомість каже інше: «Це не стільки їм треба, глядачам, стільки мені!».

Тут всі актори і акторки чудесні - і Ахтем Сеітаблаєв, і сама Катя Степанкова, і Світлана Орліченко (просто чарівна, надзвичайно органічна), і Лариса Руснак (вразила, окрім всього, виконанням народних пісень - автентика бездоганна), і Богдан Жданов та Володимир Маляренко, і малолітній син режисерки Матвій Скляренко, який читає доволі складні, образно та емоційно, вірші…

Старший син Катерини, Олексій Степанков-Ткаченко, зняв картину як оператор. Вразили, зокрема, епізоди боїв, вся ця синкретика звуків і візуальних вибухів, у яких немає краси, бо немає нічого живого - сама лиш машинерія, що протистоїть живому. Нині Олексій на фронті, на війні і вже там здобуває ще одну освіту - військову. Як і чоловік Каті, Олексій Скляренко, режисер, актор, художник… У цій родині не люблять гучних патріотичних промов, їхній патріотизм простий і діловий.

А після показу фільму - зустрічі, розмови, обмін враженнями… На фото:

Ада Роговцева

Катерина Степанкова

Ада Роговцева і Станіслав Чернілевський (йому явлено було найглибші співчуття - син, Ілля, не повернувся з війни)

С.Чернілевський, Ада Роговцева, С.Тримбач, Римма Зюбіна

Червоний зал Будинку кіно був заповнений майже вщерть.