f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Червневі вітання. ВАСИЛЕВІ ШКЛЯРУ - 70

11.06.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Один із найзнаніших і найпопулярніших українських письменників. Мій (наш!) однокурсник по українському відділенню філологічного ф-ту Київського університету імені Тараса Шевченка.

Власне, його я пам'ятаю першим зі своїх однокурсників. Йшов я подавати документи до приймальної комісії і мимохіть звернув увагу на хлопця, який йшов попереду з чоловіком (то був дядько Василя, киянин, що ним опікувався тієї урочистої миті). Коли зібралися уперше на початку вересня 1968-го (як давно те було!), я й пізнав у Василеві того хлопця. Виявилося, він з Черкащини, з Шевченкових країв. Звідки вільним, свобідним духом завжди повівало...

На першому нашому курсі - як з'ясувалося - мало не всі хлопці (було нас небагато, факультет дівчачий) - літературні генії. Василь - один із них. Серед дівчат так само письменниці витворились - Оксана Думанська (Неменша) чи Ольга Макаренко...

https://www.youtube.com/watch?v=7rh2uBbz_1Y

ЧОРНИЙ ВОРОН

https://www.youtube.com/watch?v=u0Et3egoDSo

Я в генії не потрапив, оскільки боявся зізнатись, що так само пишу вірші (вони видавались мені доволі нікчемними). У кінці першого курсу зібрався з'їзд геніїв (так, з'їзд), і тут я наважився прочитати свого вірша. Василь рвучко підняв руки: "Геніально!". Я про те, що він уже тоді не зациклювався на своїй особі, як то часто буває, міг поцінувати і чужі тексти. Хоча - які ж чужі, ми росли, ми варилися в одному середовищі - і Василь був одним із його лідерів. Якби не те середовище - ми були б іншими людьми.

З другого курсу Василь та Олександр Божко навчалися в Єревані, опановували вірменську мову. Божко потім став знаним перекладачем, а далі й чудовим дипломатом, Послом України у Вірменії (отакі люди училися в нас!), а Василь - ні, пішов українською літературною стежкою і - став тим, ким він є сьогодні. Ліна Костенко, в одному з інтерв'ю, назвала його самодостатнім - так і є: Шкляр ні на кого не схожий, як справжній письменник він створив свій власний світ, у ньому живе, ним ділиться з нами.

Дорогий Василю, вітаю із Днем народження! Хай сили й здоров'я тільки додаються, хай натхнення і вільний козацький дух продовжує наповнювати твої легені. Чекаємо твоїх нових витворів - їх бо й для кіно треба (фільм "Чорний ворон" то тільки початок).