f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

22 січня народився класик радянського кіно, режисер і теоретик кіно Сергій Михайлович Ейзенштейн (1898-1948)

23.01.2021

Стелла Кломінська

кінознавиця, редактор, історик 

Заслужений діяч мистецтв РРФСР, творець фільмів: "Страйк" (1924), "Броненосець" Потьомкін "(1925)," Жовтень "(1927)," Старе і нове "(1929)," Олександр Невський "(1938)," Іван Грозний "(1944)," Іван Грозний, 2 серія "(1945-1958).

В ніч з 10 на 11 лютого 1948 року біля 50-річного Ейзенштейна стався серцевий напад. Поруч з батареєю опалення в його квартирі завжди лежав гайковий ключ. З сусідами на нижньому поверсі було домовлено, що коли режисерові стане погано, він постукає гайковим ключем по батареї. В ту ніч батарея загула, але врятувати Ейзенштейна не вдалося. Він помер прямо за робочим столом.

Проводити режиссера в останню путь прийшло дуже мало людей. Багато хто, можливо, боялися показатись на його похоронах. В почетсному караулі біля труни режиссера-новатора стояли його студенти. Із знаменитостих присутнім був лише Ніколай Черкасов. Відомий актер став перед труною Эйзенштейна на коліна.

Знамениту картину «Броненосець« Потьомкін» Сергій Ейзенштейн зняв в 1925 році. Кадри цього фільму, де дитяча коляска з плачущою дитиною скаче під кулями по Потьомкінських сходах, обійшли всі країни світу. Девід Селзник, продюсер фільму «Віднесені вітром», сказав: «Бачив чужий за духом, але абсолютно геніальний фільм». Картина отримала нагороди багатьох кінофестивалів. Ейзенштейну виділили навіть окрему кімнату і присудили державну премію. До десятиріччя Жовтневої революції режисер зняв фільм «Жовтень». Кадри штурму Зимового палацу показані настільки достовірно, що неодноразово використовувалися в інших історико-революційних документальних фільмах.

Коли кіно стало звуковим, Ейзенштейна з асистентом Григорієм Александровим і оператором Едуардом Тіссе відрядили до Голлівуду для вивчення нової техніки. Після трирічного закордонного відрядження Сергія Михайловича призначили завідувачем кафедри режисури Державного інституту кінематографії. На заняття студенти іноді приходили в його невелику трикімнатну квартиру, завалену книгами. Гумор був не тільки улюбленою манерою його спілкування з молоддю, а й, як говорив сам режисер, тренуванням розуму. Після першого інфаркту він подарував одному з студентів малюнок, підписавши: «Від щирого інфарктного серця».

Багато творчих пропозицій Ейзенштейна наштовхувалися в роки правління Сталіна на нездоланні перешкоди. Але він продовжував знімати талановиті картини. У фільмі «Олександр Невський» яскраво проглядається політика держави по відношенню до зовнішніх загарбникам. З екрану актор Ніколай Черкасов говорить: «А якщо хто з мечем до нас прийде - від меча і загине. На тому стояла і стояти буде російська земля! »

У роки Великої Вітчизняної війни Сергій Михайлович зняв фільм «Іван Грозний», але з другою серією стрічки виникли проблеми. Переглянувши картину, Сталін кинув фразу: «Не фільм, а якийсь кошмар!»

https://www.facebook.com/klominska

Google присвятив дудл Сергію Ейзенштейну

https://ua.korrespondent.net/world/3931509-Google-prysviatyv-dudl-serhiui-eizenshteinu

Сергей Эйзенштейн. Жизнь Замечательных Людей.

https://www.youtube.com/watch?v=v54VisV1tQY&feature=emb_logo