НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ ВИСУНУЛА ТВОРЦІВ ФІЛЬМУ "ЧОРНОБИЛЬ" НА ЗДОБУТТЯ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ
13.11.2019

НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ ВИСУНУЛА ТВОРЦІВ ФІЛЬМУ "ЧОРНОБИЛЬ" НА ЗДОБУТТЯ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ (Великобританія, США, вир-во Home Box Office, Sky Television)
Так, саме той мінісеріал, який став цьогорічною світовою сенсацією і повернув нас, українців, до проблем, які досі лишаються проблемами (даруйте за тавтологію)
На здобуття Національної премії ім. Тараса Шевченка висунуто творців фільму: Крейг Мейзен (автор сценарію), Йохан Ренк (режисер-постановник), Якоб Іре (оператор-постановник), Люк Холл (художник-постановник), Джаред Харріс (виконавець головної ролі).
Із моєї статті "Чорнобильська шинель" (ж. "Кіно. Театр" 2019, № 3):
«Ми,- заявив сценарист Мейзен,- хотіли показати, що все це відбувається в Україні, яка натерпілась вторгнень із Заходу, геноциду зі Сходу і, якщо виключити останню війну в Донбасі і окупацію Криму, Чорнобиль був останнім злочином СРСР проти України». Сказано прямо й одверто, і власне, фільм саме про це: тогочасна держава, СРСР, остаточно випрозорила свою сутність, свою небезпечність для подальшого існування України і українців. Процес усвідомлення цього і стартував у квітні 1986-го, багато в чому такому усвідомленню сприяли фільми українських кінематографістів, зняті в Чорнобилі і про Чорнобиль. Скінчилось постанням нової Української держави, яка б, здавалось, мусила той досвід «загнати» в усі пори загальнонаціональної й особистісної пам»яті. Одначе ж ми знаємо, ми бачимо – нічого подібного не трапилось, значною мірою ми продовжуємо жити не просто серед уламків СРСР, а й серед людей, які прагнуть з тих уламків знову склеїти нову клітку, хай навіть і «правильно» розфарбовану. Можливо ключові для розуміння фільму епізоди, пов»язані з подвигом трьох працівників АЕС,- ризикуючи життям, вони відкрили доступ до величезних резервуарів води, що знаходились під четвертим енергоблоком. На той момент близько двохсот тон ядерного матеріалу із зруйнованого реактора могли дістатись води – і тоді б утворився вибух й відтак вибухова хвиля, яка знищила б всю Україну, Білорусію, Польщу, Прибалтику, кілька областей Росії… Такою була ситуація, такими були смертельні ризики".