Національна спілка кінематографістів України (статус Національної Спілка отримала згідно Постанови Кабінету Міністрів України в 2000 р.) заснована у лютому 1958 року.
Юридична адреса: 01033, Київ, вул.Саксаганського, 6, тел./факс - 287-75-57. Вищий керівний орган - з'їзд; вищий виконавчий орган в період між з'їздами - правління; між пленумами правління - секретаріат.
7 жовтня 1997 року Верховна Рада України прийняла Закон "Про професійних творчих працівників та творчі спілки". Статут НСКУ приведено у відповідність до цього закону.
НСКУ є всеукраїнською творчою спілкою, добровільною неполітичною організацією, суб`єктом творчої діяльності.
Метою Спілки, згідно її Статуту, є активне сприяння розвитку українських екранних мистецтв як органічної складової національної та світової культури, участь у створенні концепцій розвитку та співпраці кіногалузі і телевідеопростору, захист творчо-професійних, авторських і соціальних прав членів Спілки. Національна спілка кінематографістів України активно популяризує кращі екранні твори українського і світового мистецтва, організовує творчі зустрічі, лекції, концерти, кінопрем'єри, фестивалі, продукує фільми, створює кіновідеостудії.
Спілка об`єднує на добровільних засадах професійних творчих працівників: драматургів і сценаристів, режисерів, операторів, акторів, художників, редакторів, звукорежисерів, монтажерів, кінознавців і кінокритиків, композиторів, організаторів кіновиробництва.
В житті незалежної України НСКУ та Будинок кіно (власність НСКУ) реально виконують роль духовного центру, берегині величезних традицій національного кіно, його геніальних майстрів. Образно кажучи, це перший кінозал України, де глядачі (завжди безкоштовно!) мають змогу прилучитися до кращих зразків українського та світового кіномистецтва.
В структурі Спілки існують два відділення - Одеське і Кримське, а також 16 обласних осередків в містах України: Вінниця, Луцьк, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кіровоград, Львів, Полтава, Севастополь, Суми, Харків, Херсон, Черкаси, Чернігів,Чернівці.
Спілкою утворені: Акторська агенція "Гільдія кіноакторів України", Гільдія кінооператорів України, творчо-виробниче підприємство "Просвітницьке кіно України", кіностудії "Лавра", "Кінематографіст", "Контакт, Спілка виступає співзасновником Міжнародного фестивалю акторів кіно "Стожари", Міжнародного фестивалю "Дні кіно про права людини" (згодом - Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA), Міжнародного фестивалю документального кіно "Контакт", кінофестивалів "Кришталеві джерела", "Золоте курча". Окремо слід сказати про Міжнародний фестиваль анімаційних фільмів “Крок”, що входить до трійки кращих аналогічних міжнародних кінофорумів. За ініціативи Спілки був започаткований республіканський кінофестиваль студентських та дебютних фільмів молодих кінематографістів "Молодість", який з часом набув статусу відкритого, а згодом - міжнародного. З 2003 року МКФ "Молодість", для якого НСКУ стала стартовим майданчиком, став самостійним і вийшов з-під опіки НСКУ.
В Будинку кіно працюють підрозділи Спілки: асоціації кінодраматургів, кінокритиків, художників кіно і телебачення, неігрового кіно, молодих кінематографістів; секція кіноакторів; професійні гільдії кінооператорів, кінорежисерів, звукорежисерів, кіноакторів, композиторів, організаторів кіновиробництва, кіно інженерів; комісії з прийому до членів Спілки, соціального захисту, з міжнародних зв`язків, по роботі з молодими та кіноосвіти, розвитку проектів, регламенту та етики, з інформаційної політики, авторського права, з пропозицій до законодавчих ініціатив, сприяння кіно- аматорству; рада ветеранів кіно.
***
Члени Спілки-персональні члени Європейській кіноакадемії (EFA):
- Балаян Роман
- Васянович Валентин
- Гресь Олена
- Єршова Олена
- Іванов Денис
- Курков Андрій
- Мислицька Ія
- Слабошпицький Мирослав
- Степанський Сергій
- Фетісова Олена
- Шпилюк Алік
Члени Спілки-персональні члени Міжнародної федерації кінопреси (FIPRESCI):
- Васильєв Сергій-мол.
- Волошенюк Оксана
- Гусєв Олександр
- Зубавіна Ірина
- Куріна Аксиня
- Мусієнко Наталія
- Мусієнко Оксана
- Новікова Людмила
- Першко Олексій
- Тримбач Сергій
- Шпилюк Алік
Державні, академічні звання та лавреатство:
- Народні артисти - 46
- Народні художники - 2
- Заслужені діячі мистецтв - 104
- Заслужені артисти - 43
- Заслужені художники - 6
- Заслужені журналісти - 6
- Заслужені працівники культури - 40
- Заслужені діячі культури АР Крим - 1
- Заслужені діячі мистецтв країн СНД - 1
- Заслужені артисти країн СНД - 2
- Лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка - 38
- Лауреати Державної премії імені О. Довженка - 15
- Академіки Академії мистецтв України - 6
- Члени-кореспонденти Академії мистецтв України – 11
***
Характеризуючи діяльність НСКУ як громадської організації, невід`ємної частки українського громадянського суспільства, в роки боротьби за становлення незалежної України, починаючи з 1987 року, слід підкреслити, що саме Спілка була ініціатором створення першої неформальної громадської організації в Україні - "Меморіал" та співзасновником всесвітньовідомого "Руху" - визнаного керівника революційної боротьби за незалежність України.
Саме в Будинку кіно, згідно з рішенням секретаріату НСКУ, пройшли перші установчі з`їзди "Меморіалу", Київського "Руху", реорганізація "Гельсінської спілки" в партію та її установчий з`їзд. Так само в Будинку кіно пройшли перші установчі з`їзди багатьох інших партій, відбувся Перший Собор Української автокефальної церкви та обрання її першого Патріарха Мстислава. Всі ці сили громадянського суспільства, організовані ще до проголошення суверенітету України, активно виборювали нашу незалежність. НСКУ та "Меморіал" домоглися визнання Биківні місцем поховання жертв сталінського терору. НСКУ категорично визнала ще 19 серпня ГКЧП як злочинну контрреволюційну спробу державного перевороту. НСКУ завжди активно критикувала можновладців України за безвідповідальне ставлення до культури.