"Подія" Сергія Лозниці
"Здається, ми програли, – каже благородний самурай у Акіри Куросави. – Селяни перемогли". "Подія" Лозниці (кадр з фільму – на титульному фото) викликає подібні почуття. Де зараз усі ці люди, які вийшли 1991-го на площі Петербурга? Лозниця воскрешає унікальні документальні кадри путча в Ленінграді, переосмислює події тих днів і разом із тим дає універсальну картину великої суспільної події. Фільм, безперечно, важливий для всіх, хто живе в наш багатий на великі події час.
"У променях сонця" Віталія Манського
Документальний фільм про життя восьмирічної школярки в Пхеньяні, столиці КНДР, який зняв російський режисер за сценарієм північнокорейських товарищів.
"Вовча зграя" Крістал Мосилль
"Флотель Європа" Володимира Томіча
Один із найкращих фільмів, що захопив програмний відділ фестивалю. І не лише нашого. Особиста і неймовірно тонка розповідь 12-річного хлопчика про перше кохання, підліткову мастурбацію, справжню дружбу і смерть від смутку. Тільки всі ці нові для себе почуття герой відчуває не в селі у бабусі, а на гігантському плавучому гуртожитку для біженців. 1992-го року данська влада дала притулок кільком тисячам громадян колишньої Югославії, які були змушені рятувати власне життя. На два роки вони застрягли в тісних каютах дебаркадера, а єдиним засобом спілкування із близькими для багатьох із них стала любительська камера, яка фіксувала думки і побут цієї спільноти. 20 років потому Томіч знайде ті записи на VHS-плівці, і оформить їх у поетичну збірку метафор, яку нам усім сьогодні треба щонайуважніше перечитати. Історичний момент, як-то кажуть, сприяє.
"Як змінити світ" Джеррі Ротуелла
Міцне і драматичне кіно про те, як складно бути супергероєм. Особливо в епоху маскульта, який безжалісно ковтає будь-який прояв романтичної думки. Важливість фільму в тому, що Джеррі Ротуелл уперше зібрав разом усі архіви "Грінпіс", які зберігали на 16-мм плівках, і проілюстрував їх спогадами головних дійових осіб найбільшої в світі активістської кампанії. І, варто завважити, тут нам не покажуть героїчний епос про головний екологічний рух у світі, хоча, судячи з усього, стриматися від цього складно. Головна ідея в іншому: викликати на відверту розмову легендарних сивочолих гіпі, які не один раз рятували планету, але так і не зберегли дружбу.
"Українські шеріфи" Романа Бондарчука
"Я – Еліс" Сандера Бюргера
Фільм, який не виходить за межі віталень людей похилого віку, зазирає в космічну далечінь. Лялькова Еліс – компактний робот, родом із Голландії, який готується стати повноцінною доглядачкою. Майбутнім підопічним вона задає найрізноманітніші прості запитання, з відповідей на які очвидно одне: людство старіє глибоко самотнім. Чи зможе штучний інтелект замінити брак людського спілкування? Результат перевищує очікування.
"(T)error" Девіда Фелікса Саткліффа і Лірика Р. Габрала
Напевно, унікальний фільм, коли документалісти спостерігають не ззовні, як було у "CITIZENFOUR", а глибоко ізсередини "антитерористичну кухню" ФБР. Слідом за 63-річним інформатором "Шарифом" проходиш усі кола контртерористичного пекла. Напружений і суперечливий, "(T)error" оприявнює всю крихкість стосунків між індивідумом, наглядачем і карателем, якими водночас виступає Американська держава. Виникає провокаційний збій: хто ж за ким наглядає?