f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

112 ЛІТ ТОМУ У КИЄВІ З"ЯВИЛАСЬ НА СВІТ ЛІДІЯ ОСТРОВСЬКА (1909 - 1986) - актриса і кінорежисер

18.03.2021

Закінчила Київський музично-драматичний інститут ім. М. Лисенка (1928). Дружина кінорежисера Арнольда Кордюма. Знімалась у 1928—1933 рр. на Київській кіностудії у фільмах: «Джальма» (Джальма), «Вітер з порогів» (дочка лоцмана), «Мірабо» (підпільниця), «Свято Унірі» (підпільниця), «Учитель» (вчителька) та ін.


Найяскравіша її роль - Джальма в однойменній стрічці Кордюма. Її героїня - чеченка, яка волею долі опинилась в українському селі. Проста річ: під час війни вона урятувала українського хлопця, Миколу Барабаша (Іван Кононенко-Козельський), вони полюбилсь і одружились... Одначе в селі далеко не всі схвалили вибір Миколи... Мелодраматична фабула, хоча й з ухилом у звичні для того часу політичні реалії. Одначе ОСТРОВСЬКА грає по-справжньому кінематографічно - стримано, без екзальтацій, але віриш в її почуття беззастережно.


Звукове кіно зламало біографії багатьох акторів - ОСТРОВСЬКА не була винятком. Зрештою, стала режисером Київської студії науково-популярних фільмів (цьогоріч 80 років з моменту її створення!), де зняла велику кількість стрічок. Найпомітніші ті з них, які присвячені людям мистецтва:


«Тарас Шевченко — художник», «Айвазовський» (1954), «Іван Франко» (1956), «Михайло Коцюбинський» (1958), «Думи Кобзаря» (1961), «Завод чарівних екранів» (1962), «Розповіді про Шевченка» (1963), «Наш Рильський» (1967), «Роздуми про хаос і гармонію» (1968), «Олександр Корнійчук» (1970), «Тетяна Яблонська» (1971), «В цьому прекрасному і шаленому світі» (1971), «Катерина Білокур» та ін. Були серед її фільмів і стрічки, присвячені проблемам біологічної науки. Може тому її син, Віталій Кордюм, став спеціалістом з генетики, доктором наук, академіком. ЛІДІЯ ОСТРОВСЬКА-КОРДЮМ створила свою, непозичену і не схожу на інші, сторінку в історії вітчизняного кіно.