f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

УЯВНЕ БОЖЕВІЛЛЯ ВРЯТУВАЛО АМВРОСІЮ БУЧМІ ЖИТТЯ

18.03.2020

14 березня, День народження геніального актора АМВРОСІЯ БУЧМИ (1891, Львів -1957, Київ).

Під час Першої світової війни БУЧМА перебував в австрійській армії. Восени 1915-го він вліпив по мордяці офіцеру. Погарячкував - під час війни такі вчинки караються якнайсуворіше. Бучму й засудили до страти. У камері смертників Перемишльської фортеці він чекав на смерть. Хтось порадив йому вдати із себе божевільного. БУЧМА й почав грати таку роль - і вийшло в нього це якнайправдивіше. Суд виправдав - мовляв, що ж із "психа" візьмеш? Отак акторський талант урятував життя.

Досвід згодився. Коли у 1928- му Олександр Довженко попросив БУЧМУ зіграти, у фільмі "АРСЕНАЛ", невелику роль німецького солдата, який стає жертвою газової атаки, той і зіграв - зіграв, як у солдата "дах їде" від тих газів, як він доволі швидко божеволіє (див. фотокадри). Вочевидь згодився досвід.

Цілком можливо, що БУЧМА підказав Довженкові й драматургію епізоду з фільму "Звенигора", де герой стрічки Тиміш (Семен Свашенко) свариться з офіцерами і самим генералом (Микола Надемський). Доказів цього у мене немає, але ж, але ж...

А в "Арсеналі" взгагалі чимало епізодів, де психіка екранних персонажей перебуває на грані - війна штука безпощадна по відношенню до людини і БУЧМА знав про це надто добре.

Узагалі, БУЧМА не раз проживав, на сцені і екрані, от се пограниччя психіки людини, яка потрапляє в порогову ситуацію свого існування, своєї екзистенції - досить пригадати лишень дві ролі: у фільмі "Нічний візник" (1928, його герой, старий батько, не бажаючи того видав свою дочку-підпільницю поліціянтам, котрі просто її розстрілюють) і виставі "Украдене щастя" (1941, Микола Задорожний потрапляє в становище, з якого немає виходу...).

А роль Алєксєя Басманова у фільмі "Іван Грозний" (1945, 1947) Сергія Ейзенштейна...

Геній, просто геній...

Sergiy Trymbach

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4185666264792568&set=pcb.4185781954780999&type=3&theater