f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

"ВСЕ ПРОПЕЧАТАНО НА НЕБЕСАХ!"

04.02.2018

Один із найвідоміших українських кінооператорів і режисерів -документалістів. Після закінчення ВДІКу (1939) прийшов на студію "УКРКІНОХРОНІКА" і працював на ній до 1997-го. Нічогенька трудова біографія, правда?

По суті справи, його творчий шлях розпочався в роки війни - ним знято кілометри плівки. Зокрема, для док. стрічки "СТАЛІНГРАД" (1943) Л.Варламова, про Сталінградську битву. Після перегляду фільму У.Черчілль написав Сталіну: "ВІН ПРОСТО ГРАНДІОЗНИЙ і справить найсильніше враження на наш народ".

І так само кадри, зняті камерою ГОЛЬДШТЕЙНА, увійшли до фільму "БИТВА ЗА НАШУ РАДЯНСЬКУ УКРАЇНУ" (1943) Олександра Довженка.

Чого він тільки не знімав на своєму віку? Про колгоспні врожаї і про заводські будні. Про братні обійми народів і про Бабин Яр. Про Чорнобиль, зрештою. Про те, як замурували в бетон творіння художників Ади Рибачук і Володимира Мельниченка ("СТІНА", 1988).

Останнім фільмом Гольдштейна, за гіркою іронією долі, стала стрічка "ПРОЩАВАЙ, КІНО" - про те, як кінематографісти протестували проти повної байдужості держави до кіно...

По смерті дружини режисер і оператор жив самотньо. Непросто жив. Одначе не втрачав філософсько-біблейського погляду на світ. Гумору. Часто говорив: "ВСЕ, ВСЕ ПРОПЕЧАТАНО НА НЕБЕСАХ! НАМ ДАДЕН БИЛЕТ НА ПОЕЗД, НО НЕ УКАЗАНЫ НИ КОНЕЧНАЯ СТАНЦИЯ, НИ ВРЕМЯ ПРИБЫТИЯ...". Казав іноді, що почувається "зайцем" у тому поїзді, адже квиток уже давно нечинний.

Подобався ще й тим, що завжди лишався самим собою. Про це промовляло навіть його ім"я й по-батькові: ІЗРАЇЛЬ ЦАЛЕВИЧ. Скільки людей за подібних слопосполучень трансформувались в Ігорів Васильовичів і т.п. А ГОЛЬДШТЕЙН (що означає ЗОЛОТИЙ КАМІНЬ) лишався Ізраїлем!

Віктор Олендер зняв фільм-дилогію "ПАСАЖИРИ МИНУЛОГО СТОЛІТТЯ" і "НА НЕЗНАЙОМОМУ ВОКЗАЛІ" (2002) - монолог Гольдштейна про час і себе. Монолог полемічний, там не з усім погодишся. Одначе ж це саме його погляд, його бачення історичних реалій: упродовж цілого століття.

Фільм про І. Ц. Гольдштейна
2001 — Пасажири минулого століття (Київнаукфільм, реж. Віктор Олендер) - https://www.youtube.com/watch?v=5pyshNpbW3A

 

Автор тексту - Сергій Тримбач.