f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

СО-ВІСТЬ. КРАСА НЕТУТЕШНЯ

29.11.2017

Актриса НІНА РЕУС - сьогодні народилась. Ювілейно!

Учениця Володимира Денисенка розпочала свій шлях в кіно роллю Ніни у фільмі свого вчителя "СОВІСТЬ". Її героїня працює в гестапо перекладачкою з німецької, а заодно - вона дружина чоловіка, який убиває німецького офіцера. Після цього виникає ситуація морального вибору... Чистий вияв мистецької реалізації філософії екзистенціалізму. 
Кажуть, Денисенко часом вигукував на знімальному майданчику: "Грета Гарбо, ну як схожа!" А справді, у Реус і тип краси той же, і певна присутність метафізики, надреальних потоків, що прозирають крізь це дивовижне жіноче обличчя.
Одначе фільм було покладено на полицю - до кращих часів, воскрес він тільки 1987-го. Якби його побачили тоді режисери - кар"єра Реус, швидше за все, склалась би інакше. Хоча побачив же Андрєй Тарковський у ній головну героїню свого "Дзеркала". Побачив і запросив на проби. Так жаль, що не склалось, а це була її роль. Хоча й Маргарита Терехова впоралася непогано...
Відтак доводилось - не без успіху, звичайно - грати ролі іншого плану. Незрідка у фільмах на воєнному матеріалі, наскрізний мотив - випробування характеру, випробування долі. "В"язні Бомона", "Як гартувалась сталь", "Дачна поїздка сержанта Цибулі" (тут, правда, відчутною є сміхова підкладка), "Народжена революцією" та інші.
Загалом актрисі найближчі ролі драматичного замісу - скажімо, у фільмі "Стрибок" Миколи Малецького. Хоча не чужими виявились і жанрові фільми - "Поцілунок Чаніти" чи "Дударики", де складний синтез музичного жанру й історичного матеріалу. 
Словом, Ніна Реус - кріпкий, надійний професіонал. Одначе мені так шкода того незреалізованого потоку якоїсь нетутешньої енергетики, яка в ній жила, досі живе, і яку, виходить так, не розгледіли.

 

 Автор тексту - Сергій ТРИМБАЧ