f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

П’ять літ без Богдана Ступки

22.07.2017

22 липня 2012 року, п’ять літ тому, пішов із життя видатний актор, народний артист України Богдан Ступка. Подаємо слово заступника голови НСКУ, кінознавця Сергія Тримбача.

П’ять літ без Богдана Ступки

Біль не минає...

5 років тому так само був я в Одесі, зайшов до храму. Знаючи, що Богдан Сильвестрович помирає, що шансів ніяких, усе ж поставив свічу за здравіє.

Виходжу з церкви, опускаюсь сходами донизу. А назустріч літня жінка, у супроводі якихось молодиків. Жінка, не дивлячись на мене, раптом сказала (українською):

– Він уже однією ногою на тім світі.

І пішла далі, не озираючись. Якийсь лихий вісник то був.

Наступного ранку, повернувшись до Києва, увімкнув телевізор. Перша новина – годину тому помер видатний актор Богдан Ступка.

Та ж ні, він лишається. Допоки буде кіно, допоки буде театр, допоки люди не втрачатимуть здатності пам’ятати.

Тільки чого тоді з очей моїх полились сльози?..

Гоголь жив!

Богдан Ступка не стільки розказував, стільки показував анекдоти – це були такі собі акторські етюди, незрідка рівня жанрового шедевру. Ось один із них.

Два кума розмовляють.

– Куме, загадати вам загадку?

– То загадуйте.

– Куме, загадка непроста.

– То загадуйте, що вже там?

– Куме, ще раз попереджаю: загадка дуже непроста, особливо ж для вас!

– Куме, не морочте мені голову – або кажіть, або йдіть під три чорти!

– Ну, куме, я вас попередив... Загадка така: маленьке, кудлате, на чотирьох лапках, хвостиком махає ще й гавкає. Ну, куме?

Відповідь миттєва:

– Собачка!

Той, що загадував, у шоці. У Ступки цей стан тривав з хвилину: ну як, як міг той кум так швидко розгадати? Аж раптом його осяває:

– Куме, ви знали!

Ступка розповідав:

– Якось були ми з Ахеджаковою в одній московській компанії. І Лія, як завжди, попросила: «Бодя, ну расскажи про собачку!» Розказав-показав. У Валентина Гафта одразу полились сльози з очей, від сміху, він опустився на коліна, підняв руки догори і загукав: «Нет, Гоголь жив!»

І справді так. Це ж ті самі два кума (обізваних у тексті «русскими мужиками») на початку «Мертвых душ» міркують собі, чи доїде колесо брички до Москви, а чи й ні...

Старосвітська любов Богдана Ступки та Лії Ахеджакової

20 липня 2017-го, спостерігаючи за Лією Ахеджаковою в Одесі, не міг не пригадати виставу «Старосветская любовь» (режисер Валерій Фокін). Ступка і Ахеджакова в ролі гоголівських поміщиків, чия любов не пересихає, чия любов стала повсякденною ніжністю.

Ніколи не забуду, як посеред ночі Ступка – Афанасій Іванович заходить до дружини із запитанням: «Пульхерия Ивановна, нет ли чего-нибудь у вас покушинькать, или хотя бы поплямкотеть?» Вічна, незнищенна любов чоловіка й жінки у найрізноманітніших її проявах... Для поклонников азарта современный клуб приготовил большой ассортимент развлечений. Каждый может запустить видеопокер, слоты, испытать удачу на прочность в различных карточных слотах. Аппараты отличаются по количеству линий, барабанов, наличию специальной символики, бонусных раундов. плей фортуна лучшие слоты отличает яркая анимация, высокий процент выплат, качественная, в некоторых ультрасовременная трехмерная, графика, занимательный сюжет. Для удобства пользователей, новинки слотов выделены в отдельную категорию.

Ступка колись, будучи міністром культури, взяв мене із собою до Вітебська, на «Слов’янський базар». Там я і побачив уперше Фокінську виставу. Ніколи не забудеться, як Богдан Сильвестрович ставився до Ахеджакової: «Вона геніальна, хіба не так?» І як Ахеджакова погладжувала Ступку по спині: «Богданчик такой замечательный!»

Сергій Тримбач