f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ХРАМ, У ЯКОМУ ЖИВУТЬ ДУШІ ІВАНА МИКОЛАЙЧУКА І СЕРГІЯ ПАРАДЖАНОВА,

01.07.2024

або Тіні прекрасних предків-4

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Йдеться про церкву Різдва Пресвятої Богородиці, яка знаходиться у селі Криворівня на Івано-Франківщині. Група кінематографістів, спілчан, побували тут минулої середи. Нас зустрів настоятель церкви отець Іван, Іван Рибарук. Людина дуже відома - і не тільки в церковному світі. Зокрема, і своєю увагою до кіно. Ще б пак, адже церква була одним із місць зйомок (локацій, як тепер прийнято говорити) фільму «Тіні забутих предків». Та й сам отець Іван нагадує актора - супервиразна зовнішність…

Одразу помічаєш, серед іконописних ликів, фото Івана Миколайчука. «Фото це,- пояснює священик,- тут не постійно. З’являється двічі на рік - у дні народження митця і його ж смерті. Недавно, у червні, був якраз день народження» (див. фото).

Потому отець Іван підводить нас до великої храмової ікони, показує: «Ось бачите, це ж Сергій Параджанов. Він тут був що до появи режисера у цьому храмі…» (див. фото). Мовляв, немає жодної випадковості у тій вервечці подій, які і витворили фільм. Не здогадався запитати, а чи не сам Параджанов першим упізнав свій лик?

Священик пригощає нас малиною, дарує свою книжку «Невеста Господня. Проповіді». Одкриваю одну із проповідей, читаю: «Боже, поможи нам у цьому. Щоб наше життя не стало марним. Щоб народжений Христос народився в серці нашому. І щоб ми змінилися так, як Христос змінив світ…».

А побіля отця Івана бігають церквою двоє його найменшеньких діток, хлопчик і дівчинка, такі собі пустотливі янголята. Виходимо з церкви і втрапляємо в ласкавий дурман свіжоскошеного сіна. Життя тут природнє, аж ніяк не оперне, як це трапляється з церквами.

У Храмі, до речі, є криворівнянська ікона Божої Матері «Втілення творчих задумів», Покровителька Гуцульщини. Кожен з нас полишає це святе місце з маленькою іконкою, плекаючи надію на народження своїх задумів…

На фото: Церква Різдва Пресвятої Богородиці і її настоятель отець Іван; лики Івана Миколайчука і нібито Сергія Параджанова. Утім, чому ж нібито, так є...

https://www.facebook.com/photo/?fbid=26702469332685607&set=pcb.26702469699352237

Фоторепортаж про поїздку до Параджанова. 26.06.2024 р.

Частина 3. Зупинились біля церкви, збудованої без єдиного металевого цвяха.

Церква Святого Пророка Іллі побудована у с.Дора (Яремче) на початку ХХст. місцевим майстром Яворським І. Споруда зпроектована кількома ярусами у вигляді хреста, вона являється класичним зразком гуцульської архітектури і побудована з дерева без єдиного цвяха.

В інтер’єрі церкви встановлено унікальний іконостас овальної форми, ікони на якому створені методом випалювання і частково оздоблені різьбою. Дана церква входить до комплексу монастиря студитів, покровителем яких є Святий Ілля.

З 1937 року життя монастиря було призупинено, і лише в роки незалежності України він почав функціонувати.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=502430218883536&set=pcb.502437265549498