f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ІВАН МИКОЛАЙЧУК. ВІКНО ЧИ ЕКРАН?

13.06.2024

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

За два дні, 15 червня, 83-та річниця від дня народження ІВАНА МИКОЛАЙЧУКА (15.06. с. Чортория, Буковина - 3.08. 1987, Київ). На фото авторства Юрія Гармаша - Миколайчук у Будинку творчості письменників в Ірпені. Кінець 1979-го. Уже завершено "Вавилон ХХ", разом з Іваном Драчем працює над сценарієм про композитора Миколу Лисенка (у 1986 році Тимофій Левчук поставить за тим сценарієм фільм "І в звуках пам'ять відгукнеться").

А "ВАВИЛОН ХХ" на екрани ще не вийшов. Заступник голови Держкіно СРСР Павльонок нібито сказав: "Фільм під такою назвою можете до Москви не везти". Підозрювали натяк на СРСР як новітній Вавилон... Хто міг тоді подумати, що за якихось десять літ той Вавилон рухне. Щоби тепер підніматися з руїн, у кривавих присмерках… На новий, 1980-й рік, Миколайчук отримає поштову листівку, у якій було написано: «Если будешь и дальше говорить об СССР как Вавилоне, умрешь, как Василь Земляк». Василь Земляк помер, за доволі загадкових обставин, за три роки до того. Миколайчук захворіє і піде з життя 46-літнім. Час від часу я пригадую оту листівку (її мені показала колись Марічка Миколайчук, уже після смерті Івана), і думаю: мабуть що допомогли митцеві прискоритись…

Тоді, у 1979-му, саме таким я уперше й побачив Івана Миколайчука. Було йому 38 літ. У дверях, що виглядає як складені двоє вікон. А що є кіноекран - як не вікно, через яке ми прозираємо світ, великий і малий?

P.S. Завтра ми, група кінематографістів, вирушаємо до Чернівців. Кінофестиваль Миколайчук OPEN. Перший день фестивалю, 15 червня, увесь присвячений Іванові Миколайчуку. Об 11.00 я прочитаю лекцію "Іван Миколайчук. Мріяти і жити" (у Центрі імені Івана Миколайчука, приходьте, хто буде у столиці Буковини).

О 15.00 - показ "Тіней забутих предків", а потому спілкування з Ларисою Кадочниковою, легендарною Марічкою. А ще й будуть співачка Валентина Ковальська (одненькою лишилась, на жаль превеликий, з тріо "Золоті ключі", немає вже Марічки Миколайчукової та Ніни Матвієнко), Наталя Сумська, чий талант мене повсякчас просто приголомшує - велика, велика актриса! Яка, до речі, зіграла одну із центральних ролей у фільмі Миколайчука "Така пізня, така тепла осінь"... І, звичайно, голова Національної спілки кінематографістів України, визначний кінооператор Сергій Борденюк. Який, окрім усього іншого, буде коментувати, разом з Наталею Сумською, фільм "Іду до тебе" (картина Миколи Мащенка про Лесю Українку, де у Миколайчука невелика роль) - це о 19.30.

О 18.00 усі, хто прийдуть в Центр імені Івана Миколайчука, зможуть поспілкуватися з Ларисою Кадочниковою.

У наступні фестивальні дні (див. програму, її неважко знайти) відбудеться показ ще кількох фільмів за участі Миколайчука. Їх коментуватимуть співробіітники Національного центру Олександра Довженка.

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach