f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Кінорежисер Андрій Дончик призначений генеральним директором НКС ім. О.Довженка

10.05.2024

Генеральним директором Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка призначено кіно-та телережисера, продюсера, заслуженого діяча мистецтв України, професора, лауреата премії імені Пилипа Орлика, володара призу Венеційського кінофестивалю, члена Національної спілки кінематографістів України Андрія Дончика.

Андрій Віталійович народився 11 вересня 1961 року у Київі. Закінчив кінофакультет Київського національного университету театру, кіно та телебачення імені Івана Карпенко-Карого. Працював головним режисером каналу «1+1», є автором та режисером понад тисячі телепроєктів. Серед режисерських кіноробіт Андрія Дончика фільми: «Володимир Сосюра», «Загибель богів» (приз за найкращий дебют I Всеукраїнського кінофестивалю імені Івана Миколайчука), «Кисневий голод» (приз кінокритики у Венеції; приз за найкращу чоловічу роль на фестивалі у Солоніках), «Украдене щастя»…

У 2014 році Андрій Віталійович був призначений головою експертної Ради з відбору кінопроєктів при Державному агентстві з питань кіно, входив до Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, очолював експертну Раду з відбору кінопроєктів для надання державної фінансової підтримки при Міністерстві культури, очолював Раду з державної підтримки кінематографії при Державному агентстві з питань кіно.

Як бачите посаду Генерального директора кіностудії обійняла людина зовсім не випадкова, а зважаючи на те скільки людей прийшло сьогодні привітати Андрія Дончика під час його представлення, навіть стороння людина зрозуміла би, яким теплим та щирим є відношення кіноспільноти до нового очільника легендарної установи.

Зовсім скоро Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка виповниться сто років. Це сакральне місце для багатьох поколінь не лише українських кінематографістів. Свого часу, колишня кінофабрика 20-х була найбільшою кіностудією в СРСР і забезпечувала близько половини радянського кіновиробництва.

Сотні видатних режисерів та сценарістів реалізовували тут свої задуми. Достатньо згадати декількох, щоб уявити наскільки важливе місце займає кіностудія імені Олександра Довженко в культурній спадщині України: Олександр Довженко, Сергій Параджанов, Юрій Ільєнко, Леонід Осика, Леонід Биков, Микола Мащенко, В’ячеслав Криштофович, Віктор Гресь, Григорій Кохан, Роман Балаян….

Ми щиро вітаємо шановного пана Андрія з призначенням, хоча розуміємо наскільки непроста задача стоїть перед ним, як перед керівником легендарної установи - не лише зберегти безцінне надбання кількох поколінь кінематографістів, але й відновити, вдихнути нове життя в її павільйони.

Так нехай здійсниться все, що задумано, все, про що сьогодні на представленні говорив новопризначений Генеральний директор.

Нехай щастить Вам, дорогий Андрій Віталійович! Нехай щастить нашій славній Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.

І пам’ятайте, будь ласка, що ми, тобто члени Національної спілки кінематографістів України, ваші колеги та друзі, завжди поряд.

Національна спілка кінематографістів України