f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Вітаємо з днем народження видатного українського режисера анімації Євгена Сивоконя!

09.05.2024

Національна спілка кінематографістів України вітає видатного кінорежисера - аніматора Євгена Яковича Сивоконя з днем народження! Бажаємо міцного здоров'я, гарного настрою, талановитих і вдячних учнів! 


Сивокінь Євген Якович 7 травня 1937 року у місті Києві.

Український аніматор — художник і режисер. Член Національної Спілки кінематографістів України. Лауреат мистецької премії «Київ» імені Івана Миколайчука.Премія "Золота Дзига" Української кіноакадемії за внесок у розвиток українського кінематографа 2022 р. Заслужений діяч мистецтв України. Член Міжнародної асоціації анімаційного кіно (Association International du Film d'Animation).

1965 року Євген Сивоконь закінчив графічний факультет Київського Державного художнього інституту. З 1960 року – у Творчому об'єднанні художньої мультиплікації студії «Київнаукфільм». Як режисер дебютував у 1966 році. Викладає у Київському національному університеті театру, кіно та телебачення ім І.К.Карпенко-Карого на факультеті анімаційного кіно. Майже всі сучасні українські режисери-мультиплікатори були учнями Євгена Сивоконя.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Сивокінь_Євген_Якович

Ненаписаний лист / The Unwritten Letter

https://www.youtube.com/watch?v=HF31a5IpX3o&t=3s

З інтерв‘ю Євгена Сивоконя.

«Я вважаю, що анімація це вид мистецтва, який надає найбільші можливості для самовираження саме в авторському кіно. А авторське кіно це прерогатива однієї людини. Мені набагато простіше зробити все самому, ніж пояснювати комусь, що мені потрібно, і як це зробити. Я не вважаю, що так повинен працювати кожен режисер, адже є різні задачі і різні види - і комерційна, і жанрова, і промислова анімація, але мені ближче саме авторська.

Я глибоко переконаний, що сам задум диктує роботу в тому чи іншому матеріалі. Сам режисер має визначитись, в якому матеріалі це буде найбільш виразно. Так наприклад у фільмі «Засипле сніг дороги» це були сипучі матеріали.

Спочатку було реальне враження від того, що я йшов вулицею, падав сніг, а попереду крокували люди, залишаючи по собі сліди… А сніг падав і засипав їх. І це , десь всередині мене, з‘явилось відчуття того, що їхні сліди засипає шар часу, шар життя. І тоді вже виник задум про старого, який згадує своє життя і себе малим хлопчиком, який бавився з собакою, і сніжною бабою, а сніг падав, час минав, життя проходило. І тоді виникли ці сипучі матеріали. Коли у Клермон-Феррані мене запитали рецепт, я сказав: «Записуйте. Беремо кіло манки, 2 кіло солі, три кіло вугілля і так далі». До речі, це не моє ноу хау, ще десь у 68 році я бачив фільм на кінофестивалі саме з використанням сипучих елементів».

Легенда української анімації: головні факти про творчий доробок Євгена Сивоконя

Радянські мультфільми про пригоди трьох козаків є монументальною частиною як української анімації, так і української попкультури загалом. До створення цього видатного фрагмента доклався і Євген Сивокінь, ставши одним із художників-мультиплікаторів.

Далі:

https://suspilne.media/culture/543411-legenda-ukrainskoi-animacii-golovni-fakti-pro-tvorcij-dorobok-evgena-sivokona/

Євген СИВОКIНЬ: Анімація — це не професія, а діагноз!

Бесіда з патріархом мультиплікації, вчителем майже всіх українських мультиплікаторів, які нині працюють.

Про те, як усе відбувалося в ті далекі 60-ті, та про процеси, що відбуваються в сьогоднішній анімації, розповів «Дню» художник-мультиплікатор, режисер студії «Укранімафільм» Євген Сивокінь.

Далі:

https://day.kyiv.ua/article/kultura/yevhen-syvokin-animatsiya-tse-ne-profesiya-diahnoz

Спаси i сохрани

https://www.youtube.com/watch?v=4WKENG7gy94&list=PLWvRSf3ihEDjRk16wxKhXZbfVYHxAcpw1&index=18